• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Diktatörün hası ’de

Diktatörün hası CHP’de

30.06.2018, 22:14

Kaybettiği 9 ve tabandan gelen itirazlara rağmen koltuğu bırakmayan lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerin ardından parti içi muhalefeti de disiplinle tehdit etme yoluna gitti. İlk kaybettiği seçimde görevi bırakan sosyal demokrat liderlerin aksine Kılıçdaroğlu, söz ve eylemleriyle tam bir diktatör grafiği çiziyor

ERHAN GÜLENÇ

Türkiye'nin 24 Haziran'da yaptığı kader seçiminin ardından girdiği bütün seçimleri kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için, "Bir diktatörün nesini tebrik edeceğim" diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partideki icraatlarıyla "Asıl diktatör sensin" dedirtiyor.
Avrupa'daki sosyal demokrat liderler en küçük başarısızlıkta istifa ederken Kılıçdaroğlu, 9 seçim yenilgisine rağmen koltuğu bırakmamakta direniyor, muhalif sesleri de disiplin sopasıyla hizaya getirmeye çalışıyor. Kılıçdaroğlu, 2014'te de parti grup toplantısında kendisini protesto eden bir vatandaşa sinirlenerek kürsüyü yumruklayıp "Genel başkanın sözünü kesen derhal burayı terk et kardeşim. Atın onu dışarı" diye konuştu.

İNCE DE SUÇLADI

Kılıçdaroğlu'nu parti içindeki en büyük rakibi olan ve 24 Haziran'da partiye 8 puan fark atan Muharrem İnce de diktatörlükle suçlamıştı.
İnce, 2014'te grup başkan vekilliğinden istifa ederek genel başkanlığa aday olduğunu açıklamış, "4 sene önce çok demokratik söylemlerle gelip partiye diktatörlüğü getireceksiniz. O zaman Erdoğan'a ne diye diktatör diyorsunuz?" demişti. CHP İstanbul eski Milletvekili İhsan Özkes de, Kılıçdaroğlu'nun 'konuşanı kovarım' dediğini belirterek, "Genel Başkan partiye mezhepçiliği dayatıyor. Konuşanın kellesini koparırım diyor. O zaman sormak lazım diktatör bozuntusu musun?" demişti.

SAĞLAR'I DİSİPLİNE YOLLADI

Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz yıl genel başkanlığa adaylık sinyali veren Mersin eski Milletvekili Fikri Sağlar'ın da ihraç talebiyle disipline gönderilmesini sağladı. Sağlar, Kılıçdaroğlu'nu "PM'de karar alınmasına izin vermiyor. 6-7 saat tartışıyoruz ancak o, kulağına kim ne fısıldıyorsa ona göre karar veriyor" diyerek eleştirmişti. Kılıçdaroğlu, "CHP artık karar veremeyenler yerine karar vereceklerle yürümek zorunda. Çünkü artık bütün gemiler yakıldı" diyen Sağlar'ı 24 Haziran'da milletvekili adayı yapmadı.

15 VEKİLİ İP'YE YOLLADI

24 Haziran seçimi öncesi bir işaretiyle partideki 15 vekili İP'ye hediye eden CHP liderinin kararına parti içinden kimse itiraz edememişti. Kılıçdaroğlu, hediye vekilleri bir süre sonra yine bir işaretiyle partiye geri getirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Kılıçdaroğlu'nun bu yaptığının asıl diktatörlük olduğunu söyledi.
Kılıçdaroğlu'nun partinin 24 Haziran'da hazırladığı aday listesiyle ilgili de Eski Genel Başkan Yardımcısı ve PM üyesi Erdal Aksünger, "Cumhuriyet ve CHP'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bile kendisini tek adam olarak görmemişken PM'nin yok sayılması üzücü" eleştirisinde bulunmuştu.

ŞİMDİ DE GÜRSEL EROL

CHP'nin Tunceli Milletvekiliyken 24 Haziran'da yıllardır vekil çıkarılamayan illerin başında gelen Elazığ'dan seçimi kazanan Gürsel Erol da Kılıçdaroğlu'nun hışmına uğradı.
Seçim sonuçları nedeniyle Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Erol'un Kılıçdaroğlu'nun girişimiyle kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevkedildi. Erol, "Koltuk adamları da koltuklarını korumaktan başka hiç bir sonuç düşünmeyenlerdir. Ben koltuk değil, dava adamıyım. Eğer insanlar 9 dönem kaybetmesine rağmen yerini muhafaza ediyorsa bunu herkesin vicdanına sunuyorum" dedi.

DESTEK VEREN YAZARLAR DA 'BIRAK' DİYOR

CHP'ye yakınlığıyla bilinen Sözcü Gazetesi'nin birçok yazarı da daha önce destek verdikleri Kılıçdaroğlu'na "Çek git" mesajı vermeye başladı. İşte o yazarlardan bazılarının ifadeleri:

Bekir Coşkun: Muharrem İnce bile suçlu: CHP yüzde 22 oy almışken, yüzde 30 oy alınca Kemal Amca 'Yeterli oyu alamadı' dedi...
Tek suçsuz var: Kemal Kılıçdaroğlu...
Hepimiz biliyoruz ki seçimde hile vardı... Sonuçta rejim değişti, parlamenter sistem gitti, kuvvetler ayrılığı kalktı, Atatürk cumhuriyeti bitti, hala bir şey olmamış gibi yapıyor... Lütfen çek git artık..."

Yılmaz Özdil: "9 defa kaybetti koltuğu bırakmıyor... 'Koltuk sevdasına tutulanların bizim partide yeri yok' diyor. (Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek) İlk defa bi şey rica ediyorum. Hazır OHAL kalkmamışken, ilk icraat olarak gözünü seveyim şunu görevden alıver, kırma beni. Kayyuma bile razıyız gari!"

Diktatörün hası CHP’de haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN