• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Afrin’de Ata yadigarı karargah

Afrin’de Ata yadigarı karargah

02.07.2018, 23:31

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin YPG/PKK'dan temizlediği Afrin'in Racu beldesinde, Mustafa Kemal Atatürk'ün 1. Dünya Savaşı'nda kullandığı karargah ortaya çıkarıldı. Zeytin Dalı Harekatı sonrasında bulunan tarihi konağın Atatürk'ün Katme savaş stratejisini belirlediği bina olduğu tespit edildi. Yerel Meclisin Kürt başkanı İbrahim Halil Ali, Atatürk'ün beldede kaldığı süre zarfında, Osmanlı ordusuna destek veren bölgenin önde gelen isimlerinden Hanif Ağa'ya ait taş konağı karargah yaptığını söyledi. Atatürk'ün 1918'de Filistin'de 7. Ordu Komutanı olarak önce Halep'e, ardından Afrin'e geçtiğini söyleyen Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tarih Bölümü Doktor Öğretim Görevlisi Süleyman Hatipoğlu, Ata'nın buradaki Kürt ve Arapları örgütleyip bir tür milis güç kurduğunu söyledi.

EMİRLERİ BURADAN VERDİ

Atatürk, belde merkezini kontrol eden Hacı Halil köyünün en hakim noktasında bulunan konakta İngilizleri yendiği savaşın hazırlıklarını yapıp emirlerini verdi.

Afrin’de Ata yadigarı karargah haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN