• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

ABD'den Papaz’a küstah ziyaretçiler

ABD'den Papaz’a küstah ziyaretçiler

03.07.2018, 23:04

adına suç işlemek ve ajanlık iddiasıyla tutuklanan ABD’li sözde ’u, Washington’dan sürpriz isimler ziyaret etti. Aralarında ’ye F-35 verilmesine karşı çıkan senatörlerin de bulunduğu heyet, görüşme sonrası Brunson’un serbest bırakılması için Türkiye’yi tehdit etti

İzmir'de silahlı terör örgütü FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve ajanlık yaptığı iddiasıyla Aliağa Şakran Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan ABD'li sözde Papaz Andrew Brunson'un geçtiğimiz Cumartesi günü zırhlı araçlarla gelen misafirleri vardı. Brunson'u, F-35'lerin Türkiye'ye verilmesine kaşı çıkan ABD'li Senatörler Lindsey Graham ve Jeanne Shaheen ile Türk danışmanları Naz Durakoğlu'nun da aralarında bulunduğu 6 kişilik heyet cezaevinde ziyaret etti. 29 Haziran'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen senatörler, Papaz Brunson ziyaretinin ardından Twitter'dan açıklamalarda bulundu.

30 HAZİRAN'DA GELDİLER

ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmede 3 kez istediği tutuklu İzmir Diriliş Kilisesi Papazı Andrew Craig Brunson'la ilgili yeni ayrıntıları Yeni Asır ortaya çıkardı, ABD'nin özel harp subayı olduğu belirtilen ve 23 yıl önce İzmir'e gelen Papaz'ı 30 Haziran'da aralarında ABD'li Senatörler ve Büyükelçilik görevlilerinin de bulunduğu 6 kişilik özel bir heyet ziyaret etti.

TEHDİT GİBİ AÇIKLAMA

Brunson bana göre hiçbir şeyden suçlu değil" diyen Graham, twitter'dan yaptığı canlı yayında tutuklu rahibi Amerika'ya götürmek için yoğun çaba gösterdiklerini ifade etti. Amerikan senatosundan birçok kişinin bu konu ile yakından ilgilendiğini kaydeden Graham, "Brunson sorunu çözümlenene kadar Türkiye ile daha iyi bir ilişki olmayacak ve ben bunu Türk hükümetine bildirdim" dedi. İzmir'e gelen ziyaretçilerden Senatör Shaheen de F-35 ile ilgili kararlarına gerekçe olarak Türkiye'de 'Fethullahçı Terör Örgütü ve PKK'ya yardım' suçlamasıyla tutuklu bulunan ABD'li pastör Andrew Brunson'ı gerekçe göstermişti.

ZIRHLI ARAÇLARLA GELDİLER

Dışişleri ve Adalet Bakanlığı'ndan alınan özel izin alan ve aralarında Senatörler Lindsey Graham ve Jeanne Shaheen ile Türk danışmanları Naz Durakoğlu'nun da bulunduğu 6 kişilik heyet Adnan Menderes Havalimanı'ndan zırhlı araçlarla Aliağa Şakran Cezaevine gelip, Brunson'la yaklaşık 1 saatlik bir görüşme yaptı.

FATİH ŞENDİL

ABD'den Papaz’a küstah ziyaretçiler haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN