• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

CHP’deki ateşi İzmir körükledi

CHP’deki ateşi İzmir körükledi

04.07.2018, 12:21 Güncelleme Tarihi: 04.07.2018,21:08

Dün Erzurum’dan CHP liderine ‘yenildiysen çekileceksin’ diye seslenen İnce’ye Başkanı da destek verdi. Kocaoğlu, “CHP’de değişim zorunlu hale geldi. Bu değişimin Genel Başkanımızın da desteği ile gerçekleşmesi lazım” dedi

CHP'de Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu arasında başlayan koltuk savaşına İzmir de katıldı. Kılıçdaroğlu'na karşı ilk kurşun CHP'nin en çok oyu aldığı kentlerin başında yer alan İzmir'den atıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bir açıklama yaparak, "değişim" mesajı verdi. Kocaoğlu, "24 Haziran seçimleri, Cumhuriyet Halk Partisi'nde acil bir değişimi zorunlu hale getirmiştir. Kamuoyu ve parti tabanının talebi de bu doğrultudadır. Söz konusu değişimin Sayın Genel Başkanımızın öncülüğünde gerçekleşmesi, partimize büyük güç katacaktır" dedi.

AZİZ BEY SİYASETİ BIRAK!

Kocaoğlu'nun bu çıkışı hem Genel Merkez'de hem de İzmir örgütünde büyük yankı buldu. Konuyla ilgili açıklama yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, "Demokrasi mücadelesinin üzerinden 10 gün geçmeden parti içinde bir iktidar mücadelesi fitili ateşlemek doğru bir siyasi tutum değil" dedi.
Kocaoğlu'na en sert tepki ise İzmir Milletvekili Tacettin Bayır'dan geldi. İl Başkanlığı yaptığı dönemde de Kocaoğlu ile yıldızı barışmayan Bayır, "Kocaoğlu kendini herkesten üstün görüyor. İlçe başkanlarını ayağına çağırması, İl başkanı, PM üyeleri, vekil adayları, ilçe belediye başkanlarını belirlemesinin ardından şimdi de genel başkanı belirlemek istiyor. Bunun yerel seçimlere 9 ay kala yapılması düşündürücü. Herkes kendi işini yapsın. Siyaset Aziz Bey'in işi değil. Aziz Bey İzmir'e hizmete baksın" dedi.

Kocaoğlu'nun yerel seçimde aday gösterilmeyeceği için bunları söylediğini iddia eden Bayır, sözlerini şöyle sürdürdü: "İzmir'in ulaşım sorununu çözemeyen adam, partiye karışıyor. Çünkü Genel Merkez'in adayı Kocaoğlu değil. İsmi çizildiği için yeni bir yol arıyor. Seçime 9 ay var. Bunlar bize 4 ay kaybettirecek. Partiyi değil kendini düşünen biri olduğu için selden kütük kapmaya çalışıyor. Biz nasıl onun genel sekreterini seçemiyorsak, kusura bakmasın ona da genel başkanı seçtirmeyiz."

ENERJİ TÜKETİLMESİN

Partinin diğer İzmir milletvekilleri de Kocaoğlu'na tepki gösterdi. Atila Sertel, "CHP enerjisini bununla harcamamalı. Asıl olan yerel seçimi kazanmak olmalı" ifadelerini kullandı. Bedri Serter de, "Herkesin sözü kendini bağlar. Bu kadar kısa zamanda kurultay olmamalı" dedi. Mahir Polat, Kocaoğlu'nun sözleri için "Çok talihsiz bir açıklama. Herkes kendi işine bakmalı. CHP'nin genel başkanlık sorunu yok" ifadelerini kullandı. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu da yerel seçimlere kısa bir süre kala kurultay istemenin partiye ihanet anlamına geleceğini savundu. Purçu, "Kocaoğlu, koltuk sevdasına değil, parti sevdasına düşsün. Belediye başkanları, kurultaya karar veremez" dedi. eski başkanları da 'değişim ' dedi.

CHP İzmir'in eski İl Başkanları da değişim rüzgarına katılanlar arasındaki yerini aldı. Asuman Ali Güven, halktaki değişim talebinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Rıfat Nalbantoğlu Muharrem İnce'nin yaptığı önerilere katıldığını, değişim taleplerinin toplum ve partiyi germeden hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Ali Engin ise bu konuların seçmende umutsuzluğa neden olmamak için kamuoyu önünde tartışılmaması gerektiğini ifade etti.

CHP’deki ateşi İzmir körükledi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN