• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Raporu duyunca isyan bayrağını açtı

Raporu duyunca isyan bayrağını açtı

06.07.2018, 23:21

’ın Başkanı ’nun genel başkan adaylığı için nabız yokladığı yönündeki manşeti büyük yankı uyandırdı. Kocaoğlu’nun, Kılıçdaroğlu’nun hazırlattığı raporu öğrenince ‘değişim’ çağrısında bulunduğu öğrenildi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ekibi tarafından hazırlandığı belirtilen çok gizli İzmir raporuyla ilgili detaylara Yeni Asır ulaştı. Çalışmada İzmir'de CHP'nin yönetimindeki belediyeler ve belediye başkanlarıyla ilgili çok kritik değerlendirmelere yer verildi. Raporun en dikkat çeken maddesi ise, İzmir'de yeniden çıkışa geçebilmek için atılması gereken en önemli adımın Aziz Kocaoğlu'nun yeniden aday gösterilmemesi tavsiyesi oluşturuyor.

BİLETLERİ KESİLDİ

Kulislere yansıyan bilgilere göre, bu raporda sadece İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun değil başka belediye başkanlarının da biletinin kesilmesi istendi. Bu çerçevede Karşıyaka, Buca, Bornova, Konak, Karabağlar, Çeşme, Bergama, Foça, Urla ve Gaziemir ilçelerinin de belediye başkanlarının da yeniden aday gösterilmemesi gerektiği dile getirildi. Rapora göre mevcut başkanlarla bu ilçelerde seçime gidilmesi büyük sorunlar çıkarabilir. Öte yandan, raporda başkan adaylarının bir ekipten olmasından öte liyakatine göre seçilmesi gerektiği de kaydedildi.

3 İSİM ÖNERİLDİ

Raporda Kocaoğlu'nun yerine ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için 3 ilçe belediye başkanı önerildiği kaydedildi. Raporda dışarıdan Büyükşehir Belediye Başkanlığına bir adayın gösterilmesinin sıkıntı yaratacağına dikkat çekildi ve bunun için ilk sırada Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, ikinci sırada Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, üçüncü sırada ise, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya önerildi. Rapora ilişkin gelen diğer bilgilerde, Gaziemir'de Umut Tekin'in, Çiğli'de Utku Gümrükçü'nün, Konak'ta Çağrı Gruşçu'nün, Karabağlar'da Mehmet Türkbay'ın, Karşıyaka'da Cevat Durak, Bergama'da İdris Yavuzyılmaz, Bornova'da Okan Karlıdağ'ın ve Urla'da da ise Bahri Yalaz'ın aday gösterilme ihtimalinin çok yüksek olduğu kaydedildiği ifade edildi.

ASIL BOMBA İDDİA

İddiaya göre rapor, genel merkezde görevli biri tarafından sızdırılıp Aziz Kocaoğlu'na ulaştırtıldı. Bu raporu duyan ve kendisiyle birlikte tüm ekibinin üzerinin çizildiğini anlayan Kocaoğlu da isyan bayrağını açtı. Kocaoğlu, Muharrem İnce'nin de istediği gibi partide değişim talebini gündeme getirdi ve kendisi için de genel başkan adaylığı için nabız yoklamaya başladı. Kulislerde yapılan değerlendirmelerde, Kocaoğlu'nun "Eğer aday gösterilmeyeceksem savaşıp öyle giderim. Başarılı olursam da genel başkan veya yeniden Büyükşehir Belediye Başkan adayı olurum" düşüncesiyle hareket ettiği konuşuluyor.

'BASIN ÖNÜNDE TARTIŞMAYIZ'

ni Asır'ın ulaştığı Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ise, Kocaoğlu'nun değişim çıkışı ve kurultay çağrıları ile ilgili açıklama yapmayacağını, bu konuları medya önünde konuşma ve tartışmak istemediklerini söylemekle yetindi.

ÖRGÜTE GÜVENİYORUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Muharrem İnce'nin olağanüstü kurultay teklifinin reddedildiği Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, "Örgüte güveniyorum" dediği ve İnce'yle kamuoyu önünde polemiğe girmeyeceğini söylediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun, "Kritik dönemlerde parti tabanı iş yapmanı ister. Kavga etmeni değil. Örgütün sağduyusuna güveniyorum" değerlendirmesini yaptığı ifade edildi.

FATİH ŞENDİL

Raporu duyunca isyan bayrağını açtı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN