• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Hayırlı olsun Başkanım

Hayırlı olsun Başkanım

09.07.2018, 17:00 Güncelleme Tarihi: 10.07.2018,00:06

, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin etti. Erdoğan’ın yeminiyle birlikte Türkiye resmen ’ne geçmiş oldu

Türkiye'de dün yepyeni bir döneme geçiş yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis'teki yemin töreni öncesinde izleyici locaları dolmaya başladı. Protokol locasına ilk gelen siyasi, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu oldu. Ünlü sanatçı Mustafa Ceceli ve televizyoncu Müge Anlı da töreni izlemek için Meclis'e gelen isimler arasında yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kızları Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Esra Erdoğan Albayrak, oğlu Bilal Erdoğan, damadı Selçuk Bayraktar ve torunları yemin törenini izlemeye geldi. Bilal Erdoğan ve Esra Erdoğan Albayrak cep telefonuyla özçekim yaptı. Emine Erdoğan'ın yakasındaki ay-yıldız broşu dikkat çekti. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, yüksek yargı üyeleri, yabancı ülke temsilcileri ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de töreni izleyenler arasındaydı.

TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz, oturumu açarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı salona davet etti. Başkan Yılmaz, altın yaldızlı çerçeve içindeki mazbatayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu. Recep Tayyip Erdoğan'ın salona girişinde CHP, HDP ve İYİ Partili milletvekilleri ayağa kalkmadı. Anayasanın 103'üncü maddesindeki yemin metnini okuyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, izleyici locası ve milletvekilleri tarafından uzun süre alkışlandı. Meclis Genel Kurulu'ndan ayrılan Recep Tayyip Erdoğan 'size nasıl hitap edelim' diye soran basın munsuplarına "Başkan diyebilirsiniz" diye cevap verdi. Erdoğan "Nasıl hissediyorsunuz" diye sorulması üzerine "Hayırlı olsun. Her şey gayet güzel oldu. İnşallah bundan sonra daha güzel olur" dedi.

BİRLİK VE KAR DEŞLİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'ndaki yemin töreni sonrası Anıtkabir'i ziyaret etti. Aslanlı Yol'dan geçerek Atatürk'ün mozolesine ulaşan Erdoğan, ay yıldız motifli bir çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı, mozoledeki tören sonrası Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ni yazdığı mesajı okuduktan sonra imzaladı.

Erdoğan mesajında, "Yeni yönetim sistemimize göre seçilen ilk Cumhurbaşkanlığı görevini şahsıma laik gören milletimiz, TBMM'nin 27'nci Dönem Milletvekillerini de belirledi. Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin bu önemli dönüm noktasında 12'nci Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 1'inci Cumhurbaşkanı olarak milletimizin birliğini ve kardeşliğini güçlendirmeye ve ülkemizi büyütmeye, devletimizi yüceltmeye devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz. Zatıaliniz ve arkadaşlarınızın kurduğu gelecek nesillerin bize emaneti olan Cumhuriyeti 100'üncü kuruluş yıl dönümünde hedefleriyle buluşturmakta kararlıyız" ifadelerine yer verdi.

DÜNYA TAKİP ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göreve başlama törenine 22 devlet başkanı, 28 başbakan ve parlamento başkanı ile 6 uluslararası örgütün genel sekreteri katıldı. Töreni Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad El Sani ve Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'in de aralarında bulunduğu 50 devlet ve hükümet başkanı, Meclis Başkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı izledi. Törene katılan liderler arasında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Azerbaycan Başbakanı Nevruz Memedov, Ukrayna Başbakanı Vladimir Grosyman, Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, İtalya Eski Başbakanı Silvio Berlusconi, Almanya Eski Şansölyesi Gerhard Schröder, Yunanistan Eski Dışişleri Bakanı Theodora Bakoyannis, AGİT Genel Sekreteri Thomas Gremınger, D-8 Genel Sekreteri Ku Jaafar Ku Shaari, ve AB Göç İşleri Komiseri Dimitris Avramopoulos'un da aralarında bulunduğu çok sayıda önemli isim takip etti.

MAZBATASINI YILMAZ'DAN ALDI

TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz, oturumu açarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı salona davet etti. Başkan Yılmaz, altın yaldızlı çerçeve içindeki mazbatayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu.

Hayırlı olsun Başkanım haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN