• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Türk siyasetinde yeni bir milat

Türk siyasetinde yeni bir milat

08.07.2018, 23:28

Yeni yönetim sisteminin ilk Başkanı Erdoğan’ın Meclis’te yemin etmesiyle başlayacak yeni dönemde Başbakanlık makamı tarih olacak. Yürütme , yardımcıları ve bakanlardan oluşacak. Bakanlık sayısı 25’ten 16’ya düşecek. Kabine üyeleri ise Meclis dışından seçilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün TBMM'de yemin etmesi ve ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşecek yeni sisteme geçit töreniyle Türkiye'de yeni bir dönem başlayacak. 3 bini aşkın davetlinin katılacağı törenin ardından Erdoğan, Türkiye'yi 2023 hedeflerine taşıyacak yeni kabineyi açıklayacak.

ANITKABİR'E GİDECEK

16 Nisan referandumunda temelleri atılan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bugün resmen başlıyor. 24 Haziran seçimlerinde yüzde 52,59 oy alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, bugün TBMM'de düzenlenen törenle mazbatasını alacak ve yemin edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir'i ziyaretinin ardından yeni sistemin mimarisini oluşturan yeni bakanlıkların kuruluşuyla ilgili 1 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini yayınlayacak.

BAŞBAKAN'SIZ SİSTEM

Erdoğan'ın göreve başlamasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde muhteşem bir tören düzenlenecek. Bugün Türk siyasi tarihinde bir dönüm noktası olacak. 97 yıllık parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesi pek çok yeniliği de beraberinde getirecek. Erdoğan'ın saat 16.30'da Meclis'te yemin etmesiyle resmen başlayacak olan yeni sistemde Başbakanlık makamı tarih olacak. Bugün yayınlanacak 1 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bakanlık sayısı 25'ten 16'ya düşürülecek. Yeni sistemde yürütme Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve bakanlardan oluşacak.

BAKANLAR VEKİL OLMAYACAK

Parlamenter sistemdeki gibi bakanlar aynı zamanda milletvekili olamayacak. Hükümetin gönderdiği yasa tasarıları tarih olacak. Yasaları sadece vekiller hazırlayabilecek. Cumhurbaşkanı kararname çıkarabilecek. Yeni sistemde bütçeyi Cumhurbaşkanı hazırlayacak ve Meclis'e gönderecek. Yine yeni sistemde halk doğrudan Cumhurbaşkanı'nı seçerek güvenoyu verdiği için parlamenter sistemdeki gibi Cumhurbaşkanı başkanlığında kurulacak olan yeni hükümet Meclis'ten güvenoyu almayacak. Başbakanları ve hükümetleri düşüren gensoru da tarih olacak. 7 Haziran seçimlerinde yaşanan hükümetin kurulamaması nedeniyle ülkeyi seçime götüren 'seçim hükümeti' ile seçime gidilmesi tarih olacak. Parlamenter sistemde erken seçim kararı sadece parlamentoda alınabiliyordu. Yeni dönemde erken seçim kararını hem Cumhurbaşkanı hem de parlamento alabilecek.

HASAN AY/EDA IŞIK

Türk siyasetinde yeni bir milat haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN