• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'Nazi gelini'ne

'Nazi gelini'ne ömür boyu hapis

12.07.2018, 00:57

’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, bombalı saldırılar düzenlemek ve banka soygunları gerçekleştirmekten yargılan () terör örgütü üyesi hakkında dün karar verildi...

Almanya'da 8'i Türk 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Neo-Nazi terör örgütü NSU üyesi 43 yaşındaki Beate Zschaepe'ye ömür boyu hapis cezası verildi.
"Nazi Gelini" olarak nitelendirilen ve davanın baş sanığı olan Beate Zschaepe, NSU davasında 10 ölümden de sorumlu olarak tutuldu.

DAVA 5 YILDIR SÜRÜYORDU

10 kişiyi öldürmek, banka soygunları yapmak ve bombalı saldırılar düzenlemekle suçlanan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüne yönelik beş yıldır devam eden davaya özellikle gurbetçilerimiz yoğun ilgi gösterdi.
Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülen davada Manfred Götzl başkanlığındaki heyet, baş sanığın yanı sıra diğer dört sanık hakkındaki kararını da açıkladı. Ralf Wohlleben, NSU'nun işlediği 9 cinayete yardım etmekten 10 yıl hapis cezası aldı. Holger G. teröre destek veren derneği desteklemek suçundan 3 yıl hapis cezası aldı.

KARARI TEMYİZE GÖTÜRECEK

Andre E, teröre destek veren derneği desteklemekten 2 yıl 6 ay hapis cezası alırken, diğer suçlamalardan beraat etti.
Carsten S. ise 9 cinayete yardım etmekten 3 yıl hapis cezası aldı. Cinayetlerin işlendiği dönemde reşit olmadığı için cezası daha düşük oldu. Müebbet hapis cezasına çarptırılan Beate Zschaepe'nin avukatı Wolfgang Heer, kararı temyize götüreceklerini açıkladı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: NSU KARARINI TATMİN EDİCİ BULMUYORUZ

Dışişleri Bakanlığı, NSU'ya yönelik Almanya'da verilen mahkeme kararına ilişkin, "NSU kararını tatmin edici bulmuyoruz" açıklamasını yaptı.

GERÇEK SUÇLULAR NEREDE?

Almanya'da 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük ırkçı terör faaliyeti olarak tanımlanan davaya ait sürecin, Türkiye ve Almanya Türk toplumu tarafından yakından takip edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
Söz konusu dava sonucunda baş sanığın müebbet hapis cezasına ve diğer 4 sanığın ise değişen süreli hapis cezalarına çarptırılmalarını not ettik. Bununla birlikte, maalesef verilen karar NSU cinayetlerinin arka planını ve derin devlet ile istihbarat içindeki bağlantılarını tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturmamış, gerçek suçlular ortaya çıkarılmamıştır. Bu bakımdan kararı, adaletin tecellisi ve kamu vicdanının rahatlatılması bakımından tatmin edici bulmuyoruz. Kurban ailelerinin henüz dinmemiş acıları paylaşılmaktadır.

'Nazi gelini'ne ömür boyu hapis haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN