• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’ın manşeti ’yi karıştırdı

Yeni Asır’ın manşeti CHP’yi karıştırdı

14.07.2018, 21:11

, İzmir’de ve 15 belediye başkanının değiştirileceği iddiasına kilitlendi. tarafından hazırlanıp, ’na sunulduğu öne sürülen raporu ’da okuyan CHP’liler, detayları öğrenmek için yarışıyor

FATİH ŞENDİL

Yeni Asır'ın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan'ın hazırlayıp Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na sunduğu iddia edilen ve İzmir'de Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte, 15 belediye başkanının değiştirilmesi gerektiği vurgulanan raporla ilgili manşeti büyük yankı uyandırdı. Konu, İzmir siyaseti ve CHP Genel Merkezi'nin bir numaralı gündem maddesi oldu.

TELEFONLARI SUSMADI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ve yardımcısı Mehmet Şakir Başak'ın telefonlarının susmadığı öğrenildi.
CHP'lilerin, partinin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'u da aradığı ve bu raporla ilgili bilgi almaya çalıştığı belirtildi. Öte yandan CHP Genel Merkezi'nde haberin Yeni Asır'a nasıl sızdığının araştırılması için harekete geçtiği kaydedildi.

ÖN SEÇİM ÖNERİSİ

Söz konusu raporda Aziz Kocaoğlu'nun yerine sırasıyla Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ve Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'nın aday gösterilmesi gerektiği belirtiliyor.
Batur'un aday gösterilmesi halinde Narlıdere'de avukat Devrim Kırlangıç'ın ilçe belediye başkan adayı yapılması gerektiği de ifade ediliyor. Yeni Asır'daki haberin ardından açıklama yapan Kırlangıç, "Bizim böyle bir beklentimiz ve düşüncemiz yok. Bizim tek düşüncemiz gönlümüzü verdiğimiz CHP için iyi şeyler yapmak partimize hizmet etmek" dedi. Raporda adı geçen ve yerine başka bir isim önerilen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise her seçim döneminde kendisinin yerine birilerinin önerildiğini ve isminin konuşulduğu ancak 20 yıldır görevini en iyi şekilde başarı ile yaptığını ifade etti.
Şahin, yine aday olacağını ve ilçede belediye başkan adayının belirlenmesi için ön seçim yapılmasını istediğini belirtti.

KARABAĞ'DAN YORUM YOK

Raporda Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ın, Aziz Kocaoğlu'nun yerine Büyükşehir adayı gösterilmesi halinde CHP'nin Bayraklı'da seçimlere, daha önce Büyükşehir Belediyesi'nde de önemli görevler üstlenen mimar Hasan Topal'la gideceği kaydediliyor.
Konuyla ilgili konuşan Karabağ, "Bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Şu an çok sevdiğim Bayraklı ilçemizin belediye başkanıyım ve elimden geleni değil, gelmeyeni yaparak ilçeme hizmet etmek için tüm ekip arkadaşlarımla var gücümle çalışıyorum" dedi.

14 BAŞKAN ÇİZİLDİ

Raporda, değiştirilmesi istenen ilçe belediye başkanları şöyle: Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'in yerine Dr. İdris Yavuzyılmaz, Bornova'da Olgun Atila'nın yerine şehir plancısı Okan Karlıdağ, Buca'da Levent Piriştina'nın yerine avukat Heval Savaş Kaya, Çiğli'de Hasan Arslan'ın yerine CHP Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü, Foça'da Gökhan Demirağ'ın yerine CHP Foça İlçe eski Başkanı Günal Biçer, Gaziemir'de Halil İbrahim Şenol'un yerine Gaziemir İlçe eski Başkanı Umut Tekin, Karaburun'da Ahmet Çakır'ın yerine CHP Karaburun İlçe Başkanı Bülent Çumçum, Karabağlar'da Muhittin Selvitopu'nun yerine CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Mehmet Türkbay, Karşıyaka'da Hüseyin Mutlu Akpınar'ın yerine, belediyenin geçen dönemki Başkanı Cevat Durak, Konak'ta Sema Pekdaş'ın yerine CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, Menemen'de Tahir Şahin'in yerine Serdar Aksoy, Çeşme'de Muhittin Dalgıç'ın yerine Hakkı Berksü, Tire'de Tayfur Çiçek'in yerine CHP Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar ve Urla'da Sibel Uyar'ın yerine de CHP Urla İlçe eski Başkanı Bahri Yalaz'ın belediye başkan adayı gösterilmesi öneriliyor.

Diğer ilçeler için önerilenler: Aynı raporun 2014 seçimlerinde kaybedilen ilçe belediyeleri bölümünde de Aliağa için Özcan Durmaz, Kınık için Ziraat Odası Başkanı Murat Tosun, Kiraz için işadamı Salim Özkarakaş, Menderes için turizmci Şinasi Akçay, Ödemiş için gıda mühendisi Remzi Boyacıoğlu, Selçuk için Emir Cömert, Torbalı için genç işadamı Övünç Demir ve Kemalpaşa için de İlçe Ziraat Odası Başkanı Bülent Ali Oray öneriliyor.

Yeni Asır’ın manşeti CHP’yi karıştırdı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN