• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Muhalifler imza savaşını başlattı

Muhalifler imza savaşını başlattı

16.07.2018, 23:18

cephesi dün olağanüstü kurultay için düğmeye bastı. 650 delegeden garanti aldıklarını söyleyen muhalifler ilk günde 250 imzaya ulaştıklarını açıkladı. İmzaların 100’ü bile bulmadığını söyleyen ise, yeterli sayı olan 630’a ulaşılamayacağına inanıyor

24 Haziran seçimlerinin ardından CHP'de başlayan "liderlik ve değişim" tartışmaları 3 haftayı bulan uzun bir sürecin ardından dün resmiyet kazandı.
Dün değişim rüzgarı isteyen grup tarafından resmen imza sürecine başlanırken, 15 günün sonunda nitelikli çoğunluk bulunması durumunda CHP, 45 gün içinde seçimli olağanüstü kurultaya gidecek. Muharrem İnce taraftarları ilk günden 250'ye yaklaştıklarını iddia ederken, Genel Merkez'e yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre ise bu rakamın 100'ü bile bulmadığı ileri sürüldü.

DÜĞMEYE İNCE BASTI

Seçim hezimetinin ardından kurultay kazanının kaynadığı CHP'de, "Adayım demiyorum, ama 'yürü önümüzden' derlerse hazırım" diyerek olağanüstü kurultay tartışmalarını başlatan İnce etrafında birleşen muhalifler, dün noter kanalıyla imza vermeye başladı. Kurultay beyannamesinde ise 'güvenoyu' ifadesi dikkat çekti. Beyannamede Kılıçdaroğlu ve parti yöneticileri için güvenoyu ve seçim maddeleri ile olağanüstü kurultayın toplanması talep edildi. Muhalifler kurultay delegelerine "seçimli olağanüstü kurultay için noterli imza sürecini başlatıyoruz" ifadesinin yer aldığı mesajlar gönderdi.

STARTI TÜZÜN VERDİ

İnce'ye yakın isimlerden CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Eskişehir eski Milletvekili Gaye Usluer, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Kesimoğlu, CHP Sakarya İl Başkanı Erdoğan Isır, CHP Karasu İlçe Başkanı Nurhan Aydın ve CHP Gençlik Kollarından Deniz Kahraman ile Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek imza kampanyasının startını verdi. İmzaların toplanmaya başlandığını söyleyen Tüzün, delegelerin büyük çoğunluğunun imza vereceğine inandıklarını kaydetti.

SİYASİ ÖMRÜ TAMAMLANDI

Heyetin sözcüsü Gaye Usluer, "9 seçim kaybeden ve yaşanan yenilgilerde sorumluluk almaktan imtina eden partimizin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve onun belirlediği yönetim anlayışı, siyasi ömrünü tamamlamıştır. Artık müzik değişti ayak da değişmek zorunda. Tek adam yönetimine karşıyız. 'Artık yeter' diyoruz. Tüm delegelerimizi değişim ve umut kurultayı için noter huzurunda imza vermeye davet ediyoruz" diye konuştu.

45 GÜNDE KURULTAY

CHP tüzüğüne göre, kurultay çağrısı yapan muhaliflerin 15 günde yeterli imzayı toplaması gerekiyor. Kurultayın olağanüstü toplantıya çağrılabilmesi için imzaların, 15'nci günün bitiminden itibaren 7 gün içerisinde Genel Başkanlığa teslim edilmesi gerekiyor. Tüzüğe göre yeterli imzaya ulaşılması durumunda ise Genel Merkez'in 45 günde olağanüstü kurultayı toplama zorunluluğu bulunuyor. Seçimli bir olağanüstü kurultay için tüzük gereği toplam delegelerin salt çoğunluğu aranıyor. Yani olağanüstü kurultay toplanabilmesi için en az 630 imza gerekiyor.

GENEL MERKEZ RAHAT

Muhaliflerin kurultay startı verdiği saatlerde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise MYK'yı topladı. Kurultay taleplerinin görüşüldüğü toplantı sonrası konuşan Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, "Bizim izlenimimiz imzaların toplanamayacağı yönünde. Çünkü parti tabanı 'şu anda olağanüstü kurultayın doğru olmadığını' ifade ediyor. Ama sonucu 15 gün içerisinde görürüz" dedi.

FATİH ŞENDİL

Muhalifler imza savaşını başlattı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN