• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

süper yetki

Valilere süper yetki

17.07.2018, 23:25

OHAL'in 18 Temmuz'da sona erecek olması nedeniyle, terörle mücadelede boşluk oluşmaması için hazırlanan yasa teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklifte, kamudan ihraçlar, şirketlere kayyum atanması ve diğer bazı OHAL uygulamaların üç yıl süre ile devam etmesi öngörülüyor. Teklif ile getirilen düzenlemeler şöyle:

Vali, kamu güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu hallerde 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere giriş ve çıkışı kamu düzenini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilecek.
Belli yer veya saatlerde kişilerin dolaşmaları, toplanmaları, araçların seyirlerini düzenleyebilecek ve her çeşit silah ve mermi taşınmasını yasaklayabilecek.

Askeri mahallerde oluşabilecek tehlikeleri önlemek amacıyla, 'arama' yapılabilecek.

Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde şüphelinin kullandığı bilgisayarda arama yapılmasına, hakimin yanı sıra cumhuriyet savcısı da karar verilebilecek.

Kamu görevinden çıkartılan askerlerin rütbeleri, mahkeme kararı aranmaksızın geri alınabilecek.

OHAL Komisyonu kararı ile görevine iade edilmesi kararlaştırılan kamu görevlilerinin görevlerine iadesi esas olacak.

3 yıl süre ile terör örgütleriyle irtibatı olduğu değerlendirilen kamu çalışanları ilgili bakanın onayı ile ihraç edilebilecek.

Emniyet ve TSK'dan ihraç edilenlerden, görevlerine iadesine karar verilenler için ise farklı bir uygulama öngörülüyor. Bu kişilerden, eski kadro ve rütbelerine iadelerine onay verilmeyenlerin, MSB ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan araştırma merkezlerinde istihdam edilmesi öngörülüyor.

Valilere süper yetki haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN