• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kurultay savaşına bir cephe daha

Kurultay savaşına bir cephe daha

18.07.2018, 23:37

CHP'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan istifa çağrıları sonrasında başlayan imza sürecinde dün bir gelişme daha yaşandı. Partinin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce taraftarlarının açtığı kurultay cephesinin ardından kurultay savaşında bir cepheyi de bir dönem Kılıçdaroğlu'na yakınlığıyla bilinen eski Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, İstanbul eski Milletvekili İlhan Cihaner ve İstanbul milletvekili Ali Şeker gibi isimlerin oluşturduğu 'Gelecek İçin Biz' adlı grubu açtı.

YENİ RAKİP Mİ?

CHP'de olağanüstü kurultay için Pazartesi günü başlatılan imza süreci devam ederken, değişim rüzgarına ilk desteğin verildiği İzmir'den eski Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Selin Sayan Böke ve eski İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner'in başını çektiği 'Gelecek İçin Biz' adlı grup kurultay çağrısı ile sahneye çıktı. Cihaner ve Böke'nin yanı sıra Ali Şeker gibi isimlerin de imza kampanyasına destek verdiği ortaya çıktı.
Grup, yaptığı açıklamada, "24 Haziran sonuçları CHP'de uzun döneme yayılmış siyasetsizliğin eseridir. Hal böyleyken CHP'nin mevcut yönetimi, bugünkü siyaset anlayışını sürdürmekte ısrarlıdır. Yeni bir siyasete olan ihtiyaç her zamankinden daha fazladır. Bugünün olağanüstü koşulları, siyasi mücadeleyi toplumla buluşturacak, Meclis'i de içeren ama mutlaka onun da dışına taşan bir siyaset gerektirmektedir" ifadelerine yer verdi.

TÜZÜK DEĞİŞMELİ

Partinin "sağdan oy alma" kaygısıyla içine düşürüldüğü siyasetsizlik ve ideolojik kafa karışıklığının acilen giderilmesi gerektiği ve sol bir program hazırlanması gerektiği belirtilen açıklamada parti içi iktidarı korumaya yönelik anlayışın terk edilmesi ve tüzüğün değiştirilmesi istendi.
Bundan sonraki süreçte yerel seçimde adayların ön seçimle belirlenmesi, sosyal demokrat belediyecilik anlayışının oluşturulması, seçim güvenliği ile ilgili kaygıların giderilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "24 Haziran sonrası halkımız hak etmediği bir moral bozukluğuna itilmiştir. Partimize gönül veren geniş halk kesimlerinde mevcut yönetimin inandırıcılığını yitirdiği görülmektedir. Genel Merkez'in bu olumsuzluklar karşısındaki kayıtsız duruşu, parti içinde hoşnutsuzlukları artırmıştır. Bütün bu tespitler ve seçim sonrasında ortaya çıkan durum, partimizin vakit geçirmeden Olağanüstü Kurultay'a gitmesinin zorunlu hale geldiğine işaret etmektedir. Parti delegelerini olağanüstü kurultay için imza vermeye davet ediyoruz" ifadeleri yer aldı.

FATİH ŞENDİL

Kurultay savaşına bir cephe daha haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN