• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Siber güvenliğin merkezi Beştepe

Siber güvenliğin merkezi Beştepe

19.07.2018, 00:00

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesinin ardından siber güvenlik alanında da Türkiye'yi güçlendirecek bir mekanizma kurma noktasındaki çalışmalarda sona gelindi. 703 sayılı KHK ile Siber Güvenlik Kuruluna yapılan atıfların Cumhurbaşkanınca belirlenen kurul veya birimlere yapılması kararlaştırılırken, organizasyon şeması da netleşmeye başladı. Buna göre siber güvenlik alanında tam bir hakimiyet kurabilmek için üçlü mekanizma işletilecek. Türkiye'de dijital dönüşümün yeni patronu olacak Dijital Dönüşüm Ofisi siber güvenlikle ilgili politikaları belirleyecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise politikaları uygulayacak birim olacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ise Ar-Ge ile siber güvenlik uygulamalarının geliştirilmesini sağlayacak. Yeni yönetim sistemi ile birlikte her alanda güçlü bir yapı oluşturulması için düğmeye basılırken, tüm dünyanın özel önem verdiği siber güvenlik alanında da hakimiyeti artırabilmek için yeni bir model geliştirildi. Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Rahmi Aktepe, Dijital Dönüşüm Ofisi'nin açılmasını olumlu bir gelişme olarak nitelendirdi.

BARIŞ ŞİMŞEK / ANKARA

Siber güvenliğin merkezi Beştepe haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA