• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Zeytinliği otoparka kurban etmeyin’

‘Zeytinliği otoparka kurban etmeyin’

19.07.2018, 23:17 Güncelleme Tarihi: 31.08.2018,18:00

İzmir Ege Üniversitesi Kampusu içerisinde bulunan zeytinlik sahanın otopark yapımı amacıyla asfaltlandığı iddiasına, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ferdan Çiftçi'den tepki geldi.

'BU BİR KATLİAM'

Zeytinliğimiz asfaltla kaplanarak resmen katlediliyor' diyen Çiftçi, 'Alanın otopark yapılmasını asla doğru bulmuyoruz. Ancak teknik bir değerlendirmenin yararlı olacağını düşünüyoruz. Zorunluluktan kaynaklı yapılacak olsa bile, ağaçların taç izdüşümlerine denk düşen bir havuz her ağaç için ayrılmalı ve diğer alanlar toprak havalanması ile su geçirgenliği sağlayacak kilit taşla kaplanmalıydı" şeklinde konuştu. Gördükleri manzara karşısında üzüldüklerini söyleyen Çiftçi, "Geldiğimiz noktada ölmez ağaç zeytin, bir otoparka kurban edilmiştir. Tüm bunlar, benim de mezun olmaktan onur duyduğum 63 yıllık Ziraat Fakültem'in olduğu üniversitemde yapılmıştır. Bunu kabul etmiyoruz. Asfaltın neden olduğu sıcaklıktan ağaçların yüzeysel ve kılcal kökleri zarar görecek, asfaltın su geçirimsizliği ve yeterli genişlikte bırakılmayan kök boğazı havuzları nedeniyle iyi beslenemeyecek zeytin ağaçları kuruyacaktır. Bu katliama sessiz kalmayacağız" dedi.

REKTÖRE ÇAĞRIDA BULUNDU

Başkan Ferdan Çiftçi, konuyla ilgili sözlerini şöyle noktaladı: Sayın rektörü bu işlemleri durdurmaya, üniversitenin tarihine sahip çıkmaya, asfalt dökümünü sonlandırmaya, dökülen asfaltı da söktürerek alanı eski haline döndürmeye ve Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümümü'ze devretmeye çağırıyoruz.

NİDA ALADAĞ

‘Zeytinliği otoparka kurban etmeyin’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN