• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bayrağı açtı tatile kaçtı

Bayrağı açtı tatile kaçtı

20.07.2018, 23:25

CHP’de olağanüstü kurultay için imza süreci devam ederken, ve muhalifler arasındaki gerilim de alevleniyor. Dün imza sayısının 604’e ulaştığı iddiası Parti Sözcüsü Tezcan tarafından yalanlandı. Bu arada Kılıçdaroğlu yönetimine ilk başkaldıran isimlerden Gürsel Erol’un da imza seferberliğine katkı yerine tatile gittiği ortaya çıktı

CHP'de olağanüstü kurultay talepleriyle başlatılan imza süreci devam ederken, partide seçim sonrası Kemal Kılıçdaroğlu yönetimine ilk tepki gösteren isimlerden Elazığ Milletvekili Gürsel Erol'la ilgili ilginç bir iddia ortaya çıktı. CHP'nin aldığı sonucu eleştiren ve "İktidar olamamışsanız bunun bir bedeli olması lazım" dediği için ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilen Erol'un ilk isyanı başlatan isim olmasına rağmen olağanüstü kurultay için imza vermediği ortaya çıktı. Disiplin şoku yaşayan Erol, 23 Temmuz'daki PM toplantısında ihraç kararı çıktığı taktirde hakkını mahkemede arayacağını söylemişti. Ancak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yakınlığı ile tanınan Erol'un disipline sevk edilmesinin tamamen senaryo olduğu ve istifa isteyenlere gözdağı için planlı bir operasyon olduğu ileri sürüldü. Bu iddiayı ileri sürenler ise değişim için imza vermeyen Erol'un değişim sürecine destek vermek yerine Çeşme'de tatil yaptığını söyledi. Erol cephesinden ise imza için önümüzdeki günlerde İstanbul'a döneceğini ve kararını bazı görüşmelerden sonra alacağını açıkladı.

SON DÖNEMEÇ

Öte yandan partide Genel Merkez ve muhalifler arasındaki imza tartışması da giderek alevleniyor. Olağanüstü kurultay için son dönemece giren ve İnce etrafında birleşen muhaliflerin beklenenden fazla imza topladığı iddiaları baştan beri kurultay yapılamayacağı inancıyla rahat davranan Genel Merkez'i telaşlandırdı. Kılıçdaroğlu'nun koltuğunu sallayan muhaliflerin önümüzdeki hafta imzaları Genel Merkez'e sunacağı ve partide olağanüstü kurultay sürecinin başlaması öngörülüyor. Kulislerde İnce ve muhaliflerin hedefinin CHP'nin kuruluş yıldönümü 9 Eylül'e denk gelecek bir kurultay takviminin işletilmesi olduğu belirtiliyor.

İMZA VE DELEGE POLEMİĞİ SÜRÜYOR

Partide İmza sayısına ilişkin polemik de devam ediyor. Kurultay için imza veren CHP PM üyesi Mehmet Ali Çelebi dün sabah itibariyle 600 imza bulunduğunu bildirdi. Ayrıca kurultay delegesi sayısıyla ilgili de kafa karışıklığı yaşanıyor. Genel Merkez son kurultayda bin 266 delegenin olduğunu belirtirken muhalifler bu sayının bin Aziz Kocaoğlu 245'e düştüğünü savunuyor.

GENEL MERKEZ 604 RESTİ ÇEKTİ

CHP 'de muhalifler adına yapılan "604 noter tasdikli imza toplandı" açıklanmasının ardından, akşam saatlerinde Genel Merkez'den de çok konuşulacak sert bir açıklama geldi. Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, "Muhalifler iddia ettikleri 604 noter tasdikli imza belgesini bugün saat 11.00'a kadar bize sunsunlar, derhal gereği yapılacaktır" dedi. Şimdi gözler muhaliflerin tavrının ne olacağında.

TEZCAN'A ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Bu arada parti yöneticileri ile olağanüstü kurultaya imza veren eski vekiller arasında da polemik yaşanıyor. CHP sözcüsü Bülent Tezcan, "İmza toplanırsa gereken yapılır. Paylaşılan rakamların gerçekle ilgisi yok" derken kurultay çağrı heyetinin sözcüsü PM üyesi Gaye Usluer, "Sayın Tezcan bize ne demek istiyor? Yazık yazık yazık" diye tepkisini dile getirdi. Tezcan'ın kurultay için imza veren eski vekiller için kullandığı 'kapıkulu' ifadesine de tepki yağıyor.

BELEDİYE BAŞKANLARI BİLE İKİYE BÖLÜNDÜ

Kurultay talepleri belediye başkanlarını da böldü. Delegeler üzerinde etkili olduğu bilinen belediye başkanlarının "koltuklarını kaybetmemek" için "imza kozunu" kullandığı, sessiz kalan başkanların ise Genel Merkez'den teyit beklediği ileri sürülüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu değişimden yana tavır izlerken, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen birkaç gün önce Genel Merkez'e desteğini açıklamıştı.

Bayrağı açtı tatile kaçtı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN