• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İmza kavgasında kritik hafta

İmza kavgasında kritik hafta

23.07.2018, 23:13

24 Haziran seçimlerinin ardından olağanüstü kurultay tartışmalarının yaşandığı CHP'de, kritik haftaya girildi. Geçen hafta genel merkezin tüzükteki yeterli imza sayısı olmamasına rağmen muhaliflerin 604 imzayı getirmesi halinde gereğinin yapılacağı çıkışına olumsuz yanıt veren muhalifler, imzaları bu hafta tamamlamayı planlıyor. Kulislerde imzaların toplanması için hafta sonuna kadar beklemeyi planlayan muhalifler, genel merkezi delegeye baskı yapmakla suçlarken Muharrem İnce'ye yakınlığıyla bilinen Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün kurultay için 606 imzaya ulaştıklarını söyledi.

HESAPLAR RAFA KALKACAK

Tüzün "Delegenin iradesine ipotek konulmak isteniyor. Yerel seçimlerde başarısız olursak zaten İnce gelecek' deniyor. Muharrem Bey hasta öldükten sonra, cenazeyi mi kaldırmaya gelsin? İmzalar tamamlanınca CHP Genel Merkezi'ne teslim edeceğiz, kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu. Muhaliflerin olağanüstü kurultay için imza kampanyasını dikkatle takip eden CHP yönetimi ise yine Enis Berberoğlu'nun tutukluluğunu gerekçe göstereceği eylem arayışına girdi. Kulislerde genel merkezin Adalet Yürüyüşü'nde olduğu gibi yine parti içinde 'birlik ve beraberliği' artıracak bir eylemin muhaliflerin olağanüstü kurultay hesaplarını da rafa kaldıracağı kaydediliyor.

MYK'DA DEĞERLENDİRİLDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK'da da olağanüstü kurultay talepleri ve imza sayısına ilişkin tartışmalar değerlendirildi. CHP sözcüsü Bülent Tezcan yaptığı açıklamada, "Olağanüstü kurultay süreci parti iç işidir. İmzalar getirilirse tüzüğe göre gereken yapılacaktır. Delegelere baskı yoktur. Mevcut ortamda baskı iddiasını ortaya atacak bir durum da yoktur. Olağanüstü kurultay süreci parti tüzüğünde yazdığı şekilde işliyor. Baskı iddialarının gerçeklikle ilgisi yoktur. Genel Merkez, '604 imza eğer toplanmışsa sayıları yarıştırmanın anlamı yok. Derhal kurultayı toplayalım" demiştir. Türkiye'nin esaslı meseleleri var. Ona bakıyoruz" diye konuştu.

EVRİN GÜVENDİK

İmza kavgasında kritik hafta haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN