• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Son söz Başkan’dan

Son söz Başkan’dan

24.07.2018, 12:44 Güncelleme Tarihi: 25.07.2018, 00:24

Başkan , AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu. Bedelli askerlikte 21 günlük zorunlu eğitimin kaldırılmayacağını söyleyen Erdoğan, ekonomiyle ilgili de olumlu mesajlar verdi

Başkan Erdoğan, Grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, bedelli askerlikteki 21 günlük zorunlu temel eğitimin kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin olarak, "Tartışılır, bir şey yok. 21'den aşağı düşme yok. 28 malum 21'e düşürüldü, bunu yaptık. Ayrıca süre olarak da yaş noktasında asgari 25 yaş ama azamisi 38 olarak ifade edilmişti. Şimdi 38'i kaldırıyoruz, önü açık" dedi.

BU MESELEYİ KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ

Erdoğan, "Batı ülkelerinde askerlik için personel bulunamadığı bir dönemde, biz yığılmaları önlemek için sürekli bedelli askerlik kanunu çıkartmak zorunda kalıyoruz. Bu durum, askerlik meselesini yeni ve daha köklü anlayışla ele almamız gerektiğini gösteriyor. Gereken hazırlıkların ve planlamaların yapılmasının ardından Türkiye'yi bir daha bedelli kanunlarına ihtiyaç duyulmayacak bir askerlik sistemine inşallah kavuşturmuş olacağız. Bu millet asker bir millettir ve onun ruhundaki o hassasiyeti o inceliği de kaybetmek istemiyoruz. Hem tüm vatandaşlarımıza temel askerlik eğitimini nazari ve tatbiki olarak verebileceğimiz hem de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin insan gücünü, uzmanlığa dayalı hale getirebileceğimiz bir sistem üzerinde çalışıyoruz" dedi.

TEK BİR TERÖRİST KALMAYACAK

Erdoğan, "Hudutlarımızın dibinde tek bir terörist kalmayana, tüm Suriyeli kardeşlerimiz huzur içinde evlerine dönene kadar bu ülkedeki operasyonlarımız devam edecektir. Devletimiz ve milletimiz için beka meselemiz olarak gördüğümüz bu konuda hiç kimse bize engel olamaz. Gerçek dostlarımız bu mücadelemizde yanımızda olanlardır. Türkiye'ye yönelik böylesine büyük ve açık bir tehdide rağmen teröristlerin yanlarında yer alanları da asla unutmayacağımızı belirtmek isterim" dedi.

İSRAİL'E KARŞI HAREKETE DAVET

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Yahudi Devleti Yasası'nı onaylayan İsrail'e sert bir tepki göstererek, "Bu düzenleme İsrail'in dünyadaki en siyonist, en faşist, en ırkçı devlet olduğunun hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde ispatıdır. Dünyayı büyük bir felakete sürükleyen Hitler'in ruhu, İsrail'in bazı yöneticileri arasında yeniden hortlamıştır. İslam dünyasını, Hristiyan alemini, sivil toplum kuruluşlarını, medya mensuplarını İsrail'e karşı harekete geçmeye davet ediyoruz" diye konuştu.

KONGRE YAPMA LÜKSÜMÜZ YOK

"Başka partiler kendi iç kavgalarıyla, çekişmeleriyle, olağanüstü kongreleriyle uğraşabilirler. Bizim böyle bir lüksümüz yok" diyen Başkan Erdoğan, "Milletimiz bizden hizmet, eser, dertlerine derman olmayı bekliyor. Cumhurbaşkanlığında şahsımıza teveccüh gösteren 26 milyon 330 bin, Meclis'te partimizi tercih eden 21 milyon 338 bin vatandaşımıza borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz" diye konuştu.

ARKADAŞLAR SEÇİM BÖLGESİNE DÖNÜYOR

Erdoğan, "2019 Mart'ı için yine milletimizin sesine kulak verecek, kimlerin devam edeceğini, kimlerin değişeceğini buna göre belirleyeceğiz. Elbette ki ehliyet, liyakat... Bunlar bizim için bu tür görevleri belirlemede öncelikli aradığımız nitelikler. Sizlerden partimizin mahalli seçimlerde en doğru kararı verebilmesi için katkı istiyorum. Önümüzde 7 aylık bir süreç var. Meclis'in tatile girmesiyle bütün arkadaşlarım seçim bölgelerine dönüyorlar. Dolayısıyla seçim bölgelerinde Mart'ın hazırlıklarına başlamış olacağız. Bizim için durmak yok" dedi.

MESUT'UN TAVRI HER TÜRLÜ TAKDİRİN ÜZERİNDE

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ırkçı saldırılara tepki olarak Alman milli takımını bırakan Mesut Özil'e destek verdi. Mesut Özil ile görüştüğünü söyleyen Başkan Erdoğan "Mesut'un bu açıklaması, takındığı tavır tam millidir ve yerlidir, her türlü takdirin üzerindedir. Ben gözlerinden öpüyorum.
Çünkü, Alman Milli Takımı'na bu denli her şeyini veren ve başarılarında onun da katkısı olan bir gence böyle bir ırkçı yaklaşım, dininden dolayı böyle bir yaklaşım; bunlar kabul edilebilir bir şey değil" dedi.

F-35'LER KONUSUNDA ENDİŞEMİZ YOK

ABD Kongresi'nin uçakları vermemeye yönelik tasarıyı onaylaması konusunda da açıklama yapan Erdoğan, "Bu konu biliyorsunuz, tamamiyle ABD Başkanı'nın, oradan geçtikten sonra tasarrufunda olan bir şeydir. Sayın Trump, Brüksel'deki görüşmemizde, yazılı olarak yaptığı açıklamasını da bize gösterdi, böyle bir şey söz konusu değil. Biz şu ana kadar 900 milyon dolar ödeme yaptık. İki tanesinin teslimatı da orada bize yapıldı. Şimdi orada bizim pilotlarımız eğitim uçuşlarını da yapıyorlar. Biz, bu noktada herhangi bir olumsuz endişe taşımıyoruz" dedi.

BÜYÜK YATIRIMCININ MUHATABI DOĞRUDAN CUMHURBAŞKANLIĞI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, toplantıda ekonomiye ilişkin önemli mesajlar verdi. Haziran sonu itibariyle yıllık ihracatın 161.5 milyar dolara ulaştığını belirten Erdoğan, "Turizm gelirlerinde rekor kıracağız. Merkez Bankası rezervlerimiz düşmüştü, şu anda 102 milyar dolara çıkarak yeniden toparlanma başladı. Türkiye potansiyeline ve hedeflerine yakışmayan bu finans fotoğrafından en kısa sürede çıkacak. Özel ofisler kuruyoruz, büyük yatırımcının muhatabı artık doğrudan Cumhurbaşkanlığı olacak" dedi.

Son söz Başkan’dan haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN