• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İş hayatında küresel insan kaynağı modeli

İş hayatında küresel insan kaynağı modeli

25.07.2018, 23:09

Cumhurbaşkanlığına bağlı İnsan Kaynakları Ofisi Türkiye’nin insan kaynakları envanterini çıkaracak, güçlü Türkiye vizyonuyla projeler üretecek

Yeni hükümet sistemiyle birlikte iş hayatında da yeni bir dönem başlıyor. Türkiye'yi bir üst lige taşıyacak insan kaynakları, işgücü piyasası, istihdam politikalarında ikili modele geçiliyor. Cumhurbaşkanlığı'na bağlı İnsan Kaynakları Ofisi ve Çalışma Genel Müdürlüğü nitelik, donanımlı kadrolar oluşturulmasında kilit rol üstlenecek. Küresel insan kaynağı envanteri çıkarılacak, yetenekli isimler milli projelere kazandırılacak. Kamuda modern insan kaynağı yönetim modelleri hayata geçirilecek. Çalışma Genel Müdürlüğü de, kamunun personel kadrolarına ilişkin eğitim, sınav, pozisyonlar gibi işlemleri yürütecek. Nitelikli işgücü için yurtdışı tanıtım ofisi kurulacak. Vatandaşın beceri, sosyal statüsü, demografik durumu dikkate alınarak nitelikli danışmanlık almaları kapsamında 5 yılda 20 milyon görüşme gerçekleştirilecek.

DONANIMLI KADROLAR

Türkiye'yi 2 trilyon dolarlık ekonomiye yetenekli ve donanımlı kadrolar taşıyacak. Yeni sistemde insan kaynakları yönetiminde Cumhurbaşkanlığı'na bağlı İnsan Kaynakları Ofisi ve Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü oluşturuldu. Ofisin ilk icraatı Türkiye'nin insan kaynakları envanterini çıkarmak olacak, güçlü Türkiye vizyonuyla insan kaynağının geliştirilmesi için projeler üretecek.

NİTELİKLİ İŞGÜCÜ İÇİN TANITIM OFİSİ

Yeni dönemde nitelikli işgücünü Türkiye'ye çekmek için aktif politikalar izlenecek. Yurtiçi ve yurtdışındaki uluslararası işgücü ve yurtdışındaki Türk işgücü için özel bir sistem kurulacak. Turkuaz Kart uygulaması sürdürülecek. İhtiyaç duyulan ülkelerde, ülkemize yönelik beyin göçünü sağlamak ve yüksek nitelikli işgücünü çekmek amacıyla yurtdışı tanıtım ofisleri kurulacak.

PERSONEL SINAVI YAPACAK

Yeni sistemle gelecek yıl kapatılacak olan Devlet Personel Başkanlığı'nın fonksiyonlarının büyük bölümünü de Çalışma Genel Müdürlüğü yürütecek. Müdürlük, yeni dönemde kamu kurumlarının personel kadrolarıyla ilgili işlemleri ve uygulamaları takip edecek. Personelle ilgili konularda her türlü istatistiki, kayıtları tutacak. Kamu personel alım sınavları ve yerleştirme işlemlerine ilişkin esasları belirleyip, engelli istihdamına ilişkin işlemleri yapacak. Kamu çalışanlarının eğitim çalışmaları yürütecek.

5 YILDA 20 MİLYON GÖRÜŞME

Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü'yle kamu-özel sektör işbirliği artırılacak. Vatandaşların beceri, demografik durum, sosyal statü gibi özellikleri doğrultusunda profil temelli nitelikli danışmanlık almaları kapsamında 5 yıllık dönemde 20 milyon bireysel görüşme gerçekleştirilecek.
Üniversite öğrencilerinin doğru kariyer planlaması yapmaları için İŞKUR Üniversite-İrtibat Noktalarının sayısı artırılacak.

HAZAL ATEŞ

İş hayatında küresel insan kaynağı modeli haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN