• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bay panik!

Bay panik!

26.07.2018, 23:18

CHP'de 24 Haziran seçimlerinde yaşanan hezimetin ardından başlayan olağanüstü kurultay kavgası, muhaliflerin yeterli imzaya ulaştıklarını açıklamalarının ardından daha da kızıştı. Paniğe kapılan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, il başkanları ile CHP'li milletvekillerini öne sürdü.
59 il başkanı ve 129 milletvekili Kılıçdaroğlu'na destek açıklamasında bulunarak "kurultay tartışmaları doğru değil" derken İnce cephesinde ise 22 il başkanı ve CHP grubunda kurultay için imza veren 7 milletvekili yer aldı. Safların netleştiği CHP'de, kurultay tartışmaları konusunda Kılıçdaroğlu'yla yaptığı görüşmeden bu yana sessizliğini koruyan Muharrem İnce ise dün sessizliğini bozdu. Kılıçdaroğlu ve Parti yönetimine isyan eden İnce, "Koltuğa yapışanlar kalkmamak için her yolu deniyor" suçlamasında bulundu.

KAVGA TIRMANDI

CHP'de, muhalifler, imza toplama sürecini sürdürürken, genel merkezin delegeler üzerinde baskı kurması ve delegeleri imzalarını geri çekmeye zorlaması imza kavgasının tırmanmasına yol açtı. Muhaliflerin, olağanüstü kurultay için gerekli imzanın toplandığını açıklamasının ardından Kılıçdaroğlu cephesi panikledi. Kulislerde genel merkezin baskısıyla çok sayıda delegenin imzasını geri çekmeye çalıştığı konuşulurken Kılıçdaroğlu, il başkanları ve milletvekillerini de harekete geçirdi.

59 İL BAŞKANI DESTEKLEDİ

Kılıçdaroğlu'na destek açıklaması yapmak üzere İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun organizasyonunda il başkanları Ankara'ya çağrıldı ama davete 59 il başkanı katıldı. Ankara, İstanbul ve İzmir il başkanlarının da aralarında olduğu il başkanları CHP'nin eski genel merkezi olan Bülent Ecevit Parti Okulu'nda bir araya gelerek ortak bildiri yayımladı. Bildiride "Kamuoyu önünde, sosyal medya ve basın açıklamaları ile yürütülen olağanüstü kurultay için başlatılan imza süreci partimize zarar vermektedir. CHP İl başkanları olarak kurultay tartışmalarının imza skoruna dönüştürülerek kamuoyu önünde yapılmasını doğru bulmuyoruz" denildi.

22 İL BAŞKANI YOK

İl başkanlarının ortak bildirisi, CHP il örgütlerindeki kurultay tartışmaları nedeniyle yaşanan bölünmeyi de gözler önüne serdi. Kılıçdaroğlu'na destek bildirisine 22 il başkanı imza koymazken bunları "Aksaray, Ardahan, Bartın, Batman, Bilecik, Denizli, Düzce, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Isparta, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Manisa, Mardin, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Yalova" oluşturdu. Kurultay çağrı heyetinin sözcülüğünü yapan Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ise il başkanlarının açıklamasına, "Örgütlerimizin görüşü değil, açıklamaya katılanların şahsi görüşüdür. Açıklamaya katılan il başkanlarımızın illerinden verilen imzalar da bunun göstergesidir" diye tepki gösterdi.

129 MİLLETVEKİLİ

59 il başkanının ardından Kılıçdaroğlu, hastanede tedavisi süren ve kurultaya destek verdiği bilinen Deniz Baykal ile cezaevindeki Enis Berberoğlu'nun dışında 129 milletvekilinin imza verdiği ortak bildiri ise Meclis'te okundu. Meclis Grup başkanvekilleri Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel'in başkanlığında yapılan basın açıklamasında, "kurultay tartışmalarına odaklanmanın ve ülkenin gerçek gündeminden uzaklaşmanın doğru olmadığı" belirtildi. CHP milletvekillerinin ortak bildirisinde ise Muharrem İnce'ye yakın 12 milletvekilinin imzası yer almadı

Bay panik! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN