• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Erdoğan: Yaptırımlarla geri adım attıramazsınız

Erdoğan: Yaptırımlarla geri adım attıramazsınız

29.07.2018, 09:25 Güncelleme Tarihi: 29.07.2018,09:28

Başkan Erdoğan: Neymiş, kredi kuruluşlarının Türkiye’ye kredi vermesinin önünü kapatacaklarmış. O kredi kuruluşlarıyla mı geldik biz buralara? Yaptırımlarla Türkiye’ye geri adım attıramazsınız. Biz göbeğimizden Amerika’ya bağlı değiliz

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Johannesburg'ta kendini takip eden gazetecilerle biraraya geldi. Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtladı:

Rahip Brunson'un ev hapsine çıkmasının ardından ABD Başkanı yaptırımdan bahsetti. NATO'da çok güzel fotoğraf vardı. Trump'taki tavır değişikliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Tavır değişikliği Trump'ın sorunu. Söylenmeyen şeylerin söylenmiş gibi ortaya konulmasını doğru bulmayız. Dışişleri Bakanımız aracılığıyla, Ebru Hanım'ın İsrail'den çıkışına yardımcı olunması iletilmiştir. Ebru serbest bırakılmış ama pasaportuna el konulmuştu. ABD'lilere pasaportunun verilerek Türkiye'ye dönüşüne yardımcı olabileceklerini söyledik. "Karşılığında Brunson'u vereceğiz" demedik. Bu tür bir pazarlık olmadı. Netenyahu'nun, "Bana Trump telefon etti, biz de bıraktık" açıklaması oldu. Türkiye'deki yargı, Brunson hakkında, hastalığını göz önüne alarak, iyi niyetle ev hapsi yönünde karar vermiş. Karara saygı duymak yerine, konuyu Türkiye'ye yaptırım meselesi haline getiriyorlar. Yaptırımlarla geri adım attıramazsınız.

Ne tür yaptırımları kast ediyorlar?
Kredi kuruluşlarının kredi vermesinin önü kapatılacakmış. O kuruluşlarla mı geldik buralara? İstiklal ve istikbal mücadelemizi geçmişte nasıl verdiysek, vermeye devam ederiz. Biz göbeğimizden Amerika'ya bağlı değiliz. ABD, bu tavrını değiştirmez ise Türkiye gibi güçlü ve samimi bir ortağı kaybedeceğini de unutmamalı.

Kalıcı askerlik düzenlemesi nasıl olacak?
Arkadaşlarım o konuyu çalışıyor. Onlar seçenekleri önümüze getirecekler. Biz hedefi veriyoruz, arkadaşlarımız çalışıyor. Profesyonel askerliğin getirisini götürüsünü iyi düşünmek lazım. Çünkü o asker ruhu amatör olarak ayrıdır, profesyonel olarak daha başka.

Ana muhalefette işler karışık. Diktatör söylemlerini çok fazla kullandılar ama gördük ki diktatörlükle kendilerini tarif ediyorlar. Ne diyeceksiniz?
Değerli arkadaşlar gazeteci olarak böyle bir soruyu sormak en tabii hakkınız. Ama böyle bir soruya cevap vermemek de benim en doğal hakkım.

​İSTANBUL DÖRTLÜ ZİRVE
Putin, İdlip konusunda Esad'ın oraya saldırmaması konusunda güvence verdi mi? Kendisinden gerekli müdahaleleri istedim, gereğini yapacaktır.7 Eylül'de Rusya, Almanya, Fransa ve Türkiye olarak İstanbul'da bir zirvemiz olacak, neler yapabileceğimizi görüşeceğiz. İstanbul'daki dörtlü buluşmada, bölgesel konuları ele alacağız.

F 35 TAHKİME KADAR GİDER
ABD müttefik olarak ittifakının gereğini yapmadı. Terör örgütlerine verdiği silahlar şu anda ortak piyasada satılıyor. 5 bin TIR silah terör örgütlerinin elinde geziyor. Bize "S 400'ten vazgeçin" diyenler Yunanistan'a, "S 300'ü geri ver veya S 300'ten vazgeç" diyebildiler mi? Demedi. Bizim de geleceğe yönelik daha farklı projelerimiz var. Bizi bir yerden daha tehdit etmeye başladılar. Ne imiş F 35'leri vermeyebilirlermiş. "Vermezseniz, uluslararası tahkime gideriz" dedik. Alternatifsiz bir dünyada yaşamadığımız unutulmamalı.
Hesabi değil hasbi olacak

18 Ağustos'taki kongre ile AK Parti'de nasıl bir yönetim olacak? Milletvekilleri ve bakanlar arasında temas nasıl sağlanacak?
Dinamik bir yapı ile tecrübeyi bir araya getireceğiz. Hesabi olmayacak, hasbi olacak bir ekip. Eğer hesabi olursa bu bizi batırır. Ama hasbi olursa o zaman da bize neticeyi getirir. "Ben, ben, ben" yok. "Biz, biz, biz" var. Bakanlarımızı MKYK'ya da MYK'ya da çağırırız. Grup toplantılarına gelmelerinin önünde engel yok.

ZAMBİYA'YA UÇUŞLAR ARALIKTA BAŞLAYACAK
Başkan Erdoğan, Güney Afrika temaslarının ardından dün bir diğer Afrika ülkesi Zambiya'ya geçti. Türkiye'den Zambiya'ya Cumhurbaşkanı seviyesinde ilk ziyareti gerçekleştiren Erdoğan, Zambiya Cumhurbaşkanı Edgar Lungu tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan, heyetler arası toplantı öncesinde kısa bir açıklama yaparak şunları söyledi:
Siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel her türlü alanda işbirliğimizi daha da ilerletmeye hazır ve kararlıyız. Çok hızlı bir başlangıç yapıyoruz. İmzalayacağımız 12 anlaşmaya farklı bir önem atfediyoruz.
Önemli turizm potansiyelleriniz var. THY Başkanım da burada, kendisiyle konuştum. Aralık başı gibi buraya uçuşları başlatabileceklerini söyledi. Lungu'nun, onuruna verdiği yemege katılan Erdoğan, TSİ ile 19.55'te Zambiya'dan ayrıldı.12 ANLAŞMA İMZALANDI
Türkiye ve Zambiya arasında 12 alanda iş birliği anlaşmasına imza atıldı. "Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma" da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Zambiya Ticaret ve Sanayi Bakanı Christopher Yaluma tarafından imzalandı.

SABAH

Erdoğan: Yaptırımlarla geri adım attıramazsınız haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN