• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çok bilinmeyenli

Çok bilinmeyenli CHP

03.08.2018, 23:20

630 delegenin imzasını topladıklarını kaydeden muhaliflere inat, , mükerrer imza tartışması başlatarak kurultay yolunu kapatmayı tercih etti

24 Haziran'da yaşadığı seçim hezimetinin ardından koltuk savaşlarının başladığı CHP'de muhaliflerin delegelerden değişim için topladıkları imzaları Genel Merkez'e sunmaları da kavgayı bitiremedi. Partinin muhalifleri olağanüstü kurultaya giderek, 9 seçimdir koltuğu bırakmayan Kemal Kılıçdaroğlu'nu devirmeyi planlıyordu. Bu doğrultuda 2 hafta boyunca delegelerden imza toplandı. Önceki gün imzalar noter tasdikli olarak CHP Genel Merkezi'ne sunuldu. Muhalifler bir de açıklama yaparak yeterli imza sayısı olan 625'i geçtiklerini ve 630 imzaya ulaştıklarını iddia ettiler.

KARMAŞIK HESAPLAR

Ancak hesaplar tutmadı... Parti Genel Merkezi, önceki gün muhaliflerin teslim ettiği belgelerde mükerrer imzaların olduğunu, ayrıca eski delegelerin imza attığını açıkladı. Dün yapılan açıklamada da Genel Merkez'e teslim edilen imza sayısının 614 olduğu, ayrıca bu 614 içerisinde 4 mükerrer, yani bir kişinin farklı noterlere giderek dört kez imza verdiğinin belirlendiği duyuruldu. İddiaya göre imza verenler arasında 5 kişi de artık delege olmayan isimler. Bu hesaba göre ise imza sayısı 604'e düşüyor. Bu arada, imza veren çok sayıda delegenin de imzasını geri çektiği dile getiriliyor.
Hatta bu sayının 50'lere ulaştığı bu durumda imza sayısının 550'lere düşebileceği de konuşuluyor. Bir türlü bitmeyen bu tartışmalar ve koltuk savaşları Atatürk'ün partisi CHP'yi çöküşe sürüklüyor.

MUHALİF YÜRÜYÜŞÜ GÜNDEMDE

CHP'deki muhalifler ise imzaların kabul edilmemesi durumunda yürüyüş kararı aldı. Genel Merkez'den yapılan açıklamayla gerilimin arttığı muhalif cephede Muharrem İnce'nin B planını devreye sokmaya hazırlandığı konuşuluyor. Genel Merkez'in imzaları yetersiz bulduğunun resmileşmesi durumunda 630 delege ve tüm muhalifler Genel Merkez'e yürüyecek. Süreci mahkemeye taşımayacaklarını açıklayan taraflar kurultay düğümünü çözemezse krizin mahkemeye taşınması ve partiye kayyum atanması da gündemdeki yerini koruyor.

"GENEL MERKEZ İPE UN SERİYOR"

Kurultay çağrı heyeti sözcülerinden PM üyesi Gaye Usluer de, "Madem imza sayısı az. Madem imza sayısı yeterli değil. Öyleyse yine siz kazanacaksınız demektir. Peki kurultaydan kaçmak niye? Kurultay delegesinin iradesinden kaçan milletin iradesi karsısına nasıl çıkacak?" diye sordu.Usluer, Genel Merkez'in 605 imza var iddiasına da tepki göstererek, "Genel Merkez'den yapılan açıklama ipe un sermektir. 830 imza teslim etseydik yine aynısı olacaktı" diye konuştu.

Çok bilinmeyenli CHP haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN