• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Anket şirketlerine ’den yasa teklifi

Anket şirketlerine MHP’den yasa teklifi

09.08.2018, 23:22

MHP, yalan, yanlış, yanıltıcı ve eksik bilgi veren anket şirketlerinin sorumlu yöneticisine 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasının verilmesini içeren bir yasa teklifi hazırladı. Bahçeli, seçim sürecinde yaptığı açıklamalarda MHP'yi baraj altı gösteren anket şirketlerine çok sert tepki göstermiş ve bu şirketler için bir yasa teklifi hazırlanacağının sinyalini vermişti.

HAPİS CEZASI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, hazırladıkları kanun teklifiyle, kamuoyunu yönlendirmek veya etkilemek maksadıyla yalan, yanlış, yanıltıcı veya eksik bilgiler sunan kamuoyu araştırmacılarının 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasının öngörüldüğünü söyledi.
Teklife göre araştırmacının yayınlanan bir araştırma için araştırmayı kim için yaptığını, finansmanının kim tarafından karşılandığını ve tutarını belgeleri ile birlikte paylaşmak zorunda kalacağını belirten Karakaya, araştırmacının, veri toplama, analiz etme ve yayınlama dahil her aşamada dürüst, doğru ve tarafsız olmakla yükümlü tutulduğunu belirtti. Karakaya, şu bilgileri verdi: "Teklifte belirtilen koşul ve ilkelere uymayan araştırmacı veya kamuoyu araştırma kuruluşuna ilgili araştırmayı yapmak için fatura karşılığı aldığı ücretin 10 katına kadar idari para cezası kesilebilecek." MHP Lideri, seçim döneminde MHP'yi baraj altı ya da sınırda gösteren anket şirketlerini yanıltıcı ve eksik bilgi sunmakla suçlamış, "Oy oranımızı az göstermek için kudurmuş gibi çalışan kokuşmuşlara milletimiz 24 Haziran'da şamarı indirecektir" demişti.

Anket şirketlerine MHP’den yasa teklifi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN