• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Koltuk savaşında her yol mübah

Koltuk savaşında her yol mübah

09.08.2018, 23:25

CHP'de Genel Merkez ile muhalifler arasındaki 'koltuk kavgası' giderek alevlenirken CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi koltuklarını korumak için her yolu deniyor.​ Kılıçdaroğlu'nun muhalifler arasında yer alan PM üyesi Haluk Pekşen gibi bazı isimleri MYK'ya almayı planladığı iddia edilirken, muhaliflerden "Bu siyasi rüşvet teklif etmek olur" açıklaması geldi.​ CHP'de Kılıdaroğlu ekibinden bazı isimlerin, daha önce olağanüstü kurultay için imza veren üyelerden bazılarını "CHP'li belediyelerde çalışan akrabalarını işten çıkarttırırız" diye 'tehdit' ettikleri iddiaları da yeniden alevlendi. Öte yandan, Kılıçdaroğlu, Yeni Asır'ın önceki gün yazdığı gibi Muharrem İnce ve muhalefetin önde gelen isimleri için disiplin sopasını çıkardı. Kılıçdaroğlu'nun önceki günkü MYK toplantısında "Bu aşamadan sonra imza vermenin ötesinde partiyi zafiyete düşürecek bir adıma asla izin vermeyeceğiz. Bundan sonra herkes işine bakacak. Israr edenlerle ilgili de disiplin süreci çalıştırılacak" dediği öğrenildi.

ÖNCE TEHDİT ETTİ

CHP lideri, önceki gün Yeni Asır'ın manşetine taşıdığı gibi muhalifleri disiplin sopası ile hizaya getirmek için harekete geçti. Kılıçdaroğlu'nun son MYK'da "Kurultay için imza verenleri hasım gibi görmüyoruz. Samimi olarak imza veren partililere söyleyecek hiçbir şey yok. İyi niyetle imza verenlerin taleplerini önemsiyoruz. Ancak bu aşamadan sonra imza vermenin ötesinde partiyi zafiyete düşürecek bir adıma asla izin vermeyeceğiz.
Bundan sonra herkes işine bakacak. Israr edenlerle ilgili de disiplin süreci çalıştırılacak" dediği belirtildi. Bu çerçevede Muharrem İnce ve ekibinden önemli isimlerin de önümüzdeki süreçte Yüksek Disiplin Kurulu'na gönderilebilmesi için hazırlık yapıldığı kaydedildi.

SONRA ŞANTAJA BAŞVURDU

Bu arada kurultay için verdikleri imzaları geri çeken dele gelerden de sürece ilişkin çarpıcı iddialar gelmeye başladı.CHP Kızıltepe İlçe Başkanı Eyüp Kalkan, "Muharrem'e gıcık oldum" derken imzasını çeken bazı kurultay delegelerinin Kılıçdaroğlu'nun ekibinin belediyelerde çalışan akrabalarını işten çıkaracağı şantajında bulunduğu için imzasını çektiklerini söylediği kaydedildi. Genel Merkez, imza veren kurultay delegelerinin 31'inin imzasını geri çektiğini açıklamıştı.

ŞİMDİ SIRA RÜŞVETTE

Kılıçdaroğlu'nun şimdi yapacağı MYK değişikliğiyle bazı muhalifleri yanına alarak kurultay tartışmalarını bastırmayı hedeflediği kaydedildi. Bu çerçevede muhalif isimler arasında yer alan PM Üyesi Haluk Pekşen'in de içinde yer alacağı bazı isimlere Kılıçdaroğlu tarafından Genel Başkan Yardımcılığı teklif edileceği konuşuluyor. CHP'li muhalifler ise, bu tekliflerin 'siyasi rüşvet' olarak nitelendiriyor. CHP PM üyesi Erdal Aksünger, "Gazetelerde bir partili tarafından Genel Merkez önüne koltuk getirilip konulduğu yönündeki haberleri okuyunca Atatürk'ün kurduğu partinin geldiği nokta açısından çok üzüldüm. Macun artık tüpten çıktı ve bu değişim olacak. Muhaliflerin önünü kesmek için Genel Merkez'in yapmadığı yok.
Bizi omurgasız sanıyorlar. Benim koltuk sevdam asla yok. Bize MYK rüşveti teklif ediyorlar. Bu nasıl bir pişkinliktir. Eğer Genel Başkan Yardımcılığı için kendisini değiştirecek olan varsa yazıklar olsun" ifadelerini kullandı.

CHP'DE MYK MERAK KONUSU

Parti kulislerinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun oluşturacağı yeni MYK'da kimlerin yer alacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor. Kurultay yapmayan Genel Başkanın İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı'yı da MYK'ya alacağı belirtiliyor. Bu arada isminin açıklanmasını istemeyen bir PM üyesi, "Muhaliflerin girişimiyle tüzük kurultayı gerçekleşir ve belediye başkanı ile milletvekili adaylarının partililerin oylarıyla belirlenmesi yönünde düzenleme yapılırsa Genel Başkanlığın hiçbir önemi kalmaz. Kılıçdaroğlu böyle bir girişime karşı savaş verir" iddiasında bulundu. Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun yeni A takımını yarın açıklayabileceği kaydediliyor. Bülent Tezcan ve Tekin Bingöl gibi isimlerin yeni kadroda yer almak istemediğini önceki gün yapılan MYK'da dile getirmelerinin ardından yeni MYK'da Oğuz Kaan Salıcı, Yunus Emre, Gökhan Zeybek, Yıldırım Kaya, Orhan Sarıbal, Hakkı Süha Okay ve Ali Öztunç gibi isimlerin yer alması bekleniyor.

KANDIRA TEŞKİLATI İSTİFA ETTİ

Koltuk mücadelesinden bıkan bazı partililer ise istifa etmeye başladı. CHP Kandıra İlçe Başkanı Gülay Vurmaz Eyisabuncular, ana kademe yönetimi ve kadın kolları olarak istifa kararı aldıklarını bildirdi. Eyisabuncular, kararlarına gerekçe olarak ise seçim başarısızlığını gösterdi.

FATİH ŞENDİL

Koltuk savaşında her yol mübah haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN