• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Zeytinlikten otoparka

Zeytinlikten otoparka

10.08.2018, 23:29

Dönemin ile Başbakanı tarafından 1955 yılında bir zeytin ağacının kampüsün içine dikilmesi ile kurulan ’ndeki 10 dönümlük zeytinlik otopark oldu. Rektörlük tarafından asfaltlanan alan artık araçlara hizmet ediyor

Ege Üniversitesi'nde Rektörlük tarafından asfaltlanarak otoparka dönüştürülen eski zeytinlik ile ilgili skandal büyüyor. Asfaltlanan alanın 2014 yılında önceki rektör tarafından yapılan protokolle öğrencilerin uygulama alanı olarak Ziraat Fakültesi'ne tahsis edildiği ortaya çıktı. Rektörlüğün ise şimdi de bu 10 metrekarelik alana ilave yeni alanların da asfaltlanıp otoparka dönüştürmeyi planladığı öne sürüldü.

SONSUZ OLSUN DENMİŞTİ

Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden biri olan Ege Üniversitesi, 9 Mart 1956 yılında gerçekleştirilen resmi törenle hizmete girdi. Üniversitenin açılışında dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakanı Adnan Menderes tarafından barışın, bolluğun ve bereketin simgesi olarak 'zeytin ağacı' dikildi. Ancak geçtiğimiz günlerde üniversite yönetiminin eğitim fakültesinin yanındaki bölgede 10 bin metrekarelik zeytinlik alanı otoparka dönüştürmek için asfaltla kaplatması şok etkisi yarattı. Uygulama tepki çekerken, otopark yapılan zeytinlikle ilgili yeni bir bilgi daha ortaya çıktı.

ÖĞRENCİLERE VERİLMİŞTİ

Buna göre, 10 bin metrekarelik alan 2014'te dönemin rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ile Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Olgun arasında protokol yapılarak öğrencilere uygulama alanı olarak tahsis edildi. Protokol sonrası 2014 yılında bu bölgeye törenle alana 285 adet zeytin fidanı daha dikildi. Hatta o fidan dikim töreninde konuşan eski Rektör Yılmaz, "Ege Üniversitesi 1955 yılında bir zeytin ağacı dikilerek kurulmuştur, biz de şimdi buraya ölümsüzlük ve sonsuzluk dikiyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Ancak protokolle dekanlığa öğrencilerin uygulama alanı olarak tahsis edilen alana yeni rektör Prof. Dr. Necdet Budak tarafından otopark yapılması için asfalt döküldü. Bu arada alana 2014'te ilave olarak alana dikilen 285 fidanın büyük kısmının da şu an yerinde olmaması da şok etkisi yarattı.

'BU RESMEN KATLİAM'

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Ferdan Çiftçi, uygulama için "Zeytinliğimiz asfaltla kaplanarak resmen katlediliyor" diye konuşmuştu. Çiftçi, "Alanın otopark yapılmasını asla doğru bulmuyoruz. Zorunluluktan kaynaklı yapılacak olsa bile, ağaçların taç izdüşümlerine denk düşen bir havuz her ağaç için ayrılmalı ve diğer alanlar toprak havalanması ile su geçirgenliği sağlayacak kilit taşla kaplanmalıydı. Geldiğimiz noktada ölmez ağaç zeytin, bir otoparka kurban edilmiştir. Bunu kabul etmiyoruz. Asfaltın neden olduğu sıcaklıktan ağaçların yüzeysel ve kılcal kökleri zarar görecek, iyi beslenemeyecek zeytin ağaçları da kuruyacaktır. Bu katliama sessiz kalmayacağız" ifadelerini kullandı.

MERT ALPDÜNDAR

Zeytinlikten otoparka haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN