• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

yalnız değil

ABD Başkanı ’ın , ’ye yönelik çelik ve alüminyum ihracatına ek vergi uygulama kararıyla başlattığı savaşa tepkiler büyüyor

Türkiye yalnız değil

12.08.2018, 00:00

YILDIRIM: ABD'NİN TEK MÜTTEFİKİ DOLAR

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ABD'nin kararlarına ilişkin sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından değerlendirmelerde bulundu. ABD yönetiminin başlattığı ekonomik yaptırım kararlarının, küresel bir ekonomik savaşa dönüşmekte olduğunun görüldüğünü vurgulayan Yıldırım, "Her gün gelişen ve umut vadeden Avrasya coğrafyasında İran, Rusya ve şimdi de Türkiye'yi hedef alan bu hasmane tutum ülkelerimizin yakın işbirliği ve dayanışması karşısında işe yaramayacaktır. Tek müttefiki dolar olan ABD yönetimine duyurulur" dedi.

KALIN: KABADAYILIKLAR İŞE YARAMAZ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'yi tamamen kaybetme riskiyle karşı karşıyadır" dedi. Kalın, "Türkiye kamuoyunun tamamı, meşru güvenlik endişelerimizi yok sayan Amerikan politikalarına karşıdır. Türkiye'ye yönelik tehditler, yaptırımlar veya kabadayılıklar hiçbir işe yaramaz" ifadesini kullandı.

BILDT : GERÇEKTEN ÇOK ACIMASIZ

veç'in eski Başbakanı Carl Bildt, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'a tepki gösterdi. Bildt, "Zor bir finansal krizden geçen bir müttefike karşı temel tarifeleri ikiye katlamak gerçekten çok acımasız. İlişkilerdeki tüm zorluklara rağmen Avrupa, Türkiye'nin başka yönlere doğru poliçelerini yönlendirmemesi için stratejik çıkarı vardır" diye konuştu.

BOZKIR: MÜTTEFİK LİĞE ZARAR VERİYOR

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, sosyal medya hesabı Twitter'dan yazılı açıklama yaptı. Bozkır, "Bu karar ile Dünya Ticaret Örgütü kuralları da hiçe sayılmaktadır. Türkiye, sorunların her zaman diplomasi, diyalog, iyi niyet ve karşılıklı anlayışla çözülmesinden yanadır. Ancak ABD, bu tür yaptırım ve baskılarla, çetin sınamalardan geçerek kazanılan müttefiklik ilişkimize zarar vermektedir. Türkiye, esasında ülkemizin ekonomik istikrarına zarar vermek amacıyla atılmakta olduğu aşikar olan tüm bu adımlara, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli karşılığı verecektir" dedi.

KILIÇDAROĞLU: ASLA KABUL ETMİYORUZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Trump'ın attığı her tweet Türk halkının onurunu zedeliyor. Asla kabul etmiyoruz. Hele hele müttefik olarak tanımladığımız bir ülkenin Türkiye'ye düşmanca yaklaşımını asla doğru bulmuyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu, "Bu konuda Türkiye'de bir görüş birliğinin sağlanması da bence çok önemli. Hep birlikte bu sorunu aşmak için çaba göstermek zorundayız" diye konuştu.

Türkiye yalnız değil haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA