• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘İhanet çetelerine izin vermeyeceğiz’

‘İhanet çetelerine izin vermeyeceğiz’

13.08.2018, 13:52 Güncelleme Tarihi: 13.08.2018, 23:29

Başkan Erdoğan, dolar üzerinden ülkemize saldıranlara katıldığı 10. Büyükelçiler Konferansı’ndan savaş açtı. “’de sermayelere el konulacak” algısı yaratmak isteyenleri ‘ihanet çeteleri’ olarak niteleyen Erdoğan, “Yaşadıklarımızın krizle ilgisi yok. Bizim planımız hazır, ekonomik dinamiklerimiz sağlam” dedi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 10. Büyükelçiler Konferansı katılımcıları onuruna verilen öğle yemeğinde dolar üzerinden başlatılan savaşla ilgili konuştu.
"Sermayeye el konulacak diyenler ihanet şebekeleridir" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

İç siyasette olduğu gibi dış politikada da yoğun bir gündemin içindeyiz. Görünen köy kılavuz istemez. Türkiye diğer alanlarda olduğu gibi ekonomide de bir kuşatma ile karşı karşıya. Gezi olayları ile başlayan 17-25 Aralık'la devam eden 15 Temmuz'la bir üst aşamaya taşınan saldırıların devam edeceği açık. Son yıllarda terörden ekonomik manipülasyonlara maruz kalmamızın sebebi milli menfaatler konusunda tavizsiz tutum takınmamızdır.
Siyasetin yeniden vesayetin eline geçmesine izin vermedik. Terör örgütleri üzerinden kurulan oyunları deşifre ettik. Suriye'de etrafımızda oluşturulmaya çalışan terör koridoruna izin vermedik.

YAPTIM OLDU DİYEMEZSİN

Döviz kurundaki gelişmelerin ekonomik temelinin olmadığı, ülkemize saldırı niteliği taşıdığı herkesin tespitidir. Dünya Ticaret Örgütü var, atılan adımların bu örgütün umdeleriyle alakası var mı? Ben yaptım oldu diyemezsin. İstediğin kadar başkan ol. Sabah kalkıp demir çeliğe şu kadar vergi koydum diyemezsin. Bir yandan stratejik ortak olacaksın, diğer yandan ayağına kurşun sıkacaksın. Böyle bir şeyi kabullenmemiz mümkün değil.
Yaşadıklarımızın krizle ilgisi yok. Bambaşka bir durum ile karşı karşıyayız. Şu anda bizim bu olaylar karşısında attığımız adımlar, planlarımız var. Biz kur şöyle oldu, böyle oldu demek suretiyle battık, bittik böyle bir şey yok. Türkiye'nin ekonomik dinamikleri sağlamdır. Bu konuda rahat olun. Ülke olarak serbest piyasa ekonomisinden taviz vermedik. Sosyal medyada ekonomik terör kişilikleri var. Bunlara karşı yargımız tedbirlerini almıştır. Sen benim hafıza kayıtlarımı nereden okuyorsun? Neye göre bunu söylüyorsun? Bunlar ihanet şebekesi. Ama biz bunlara yüz vermeyeceğiz. Bedelini ödeteceğiz. Bunların inlerini başlarına geçireceğiz.

'BU SALDIRIDAN ALNIMIZIN AKIYLA ÇIKACAĞIZ'

"Ülkemize yönelik saldırıların hedefi asla şahıslar, partiler, kurumlar değildir. Her alanda böylesine düşmanca tavır içine girilmesinin gerekçesi yoktur.
Burada amaç bağcıyı dövmek, bağcının dişlerini dökmek, ciğerini sökmektir. Türkiye'nin hedeflerinden vazgeçirmektir. Hangi bahane ile yapılırsa yapılsın operasyonun gerçek hedefi budur. Bu saldırılardan alnımızın akıyla çıkmamız milletimizin desteğiyle mümkün" dedi

BÜYÜKELÇİLERE ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ülkenin ihtiyaçlarına en uygun model olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

"16 Nisan ve 24 Haziran demokrasimizin ulaştığı seviyeyi gösteriyor. Ama sistem ne kadar mükemmel olursa olsun, başarıyı belirleyecek olan insandır. Yeni yönetim sisteminin de başarı çıtasını insan belirleyecek. Herkes tam koordinasyon içinde büyük Türkiye ideali için çalışmak, üretmek zorunda. Yersiz kaygı ve koordinasyon eksikliğine asla tahammülümüz yok. Statüsü, konumu, unvanı ne olursa olsun tüm kadroların meseleye aynı adanmışlıkla eğilmesi gerekiyor. Hiç kimsenin sistemi tıkamasına izin veremeyiz. Türkiye'nin son yıllarda elde ettiği uluslararası zaferlerde sizlerin büyük payı var. Diplomatlarımızın güçlerini biliyorum. Sizlerden daha fazla gayret bekliyoruz."

DÜNYADAN MİLLİ DİRENİŞE TAM DESTEK

Türkiye'nin ABD'nin dolar kuru üzerinden başlattığı ekonomi savaşı karşısındaki direnişine siyasiler ve vatandaşların yanı sıra yurt dışından da destek yağdı. Aralarında Almanya ve Rusya'nın da bulunduğu birçok ülkeden, Başkan Erdoğan'ın milletin desteğiyle başlattığı direnişe destek açıklamaları geldi.

YERLİ PARA İLE TİCARET

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Türkiye'nin ekonomik açıdan istikrarsızlaşması kimsenin çıkarına değil" dedi. Alman Hükümeti de, ABD'nin neden olduğu siyasi ve ekonomik gerilim karşısında Türkiye'nin yanında olduğu mesajını tüm birimleriyle birlikte verdi. Hükümet "Türk ekonomisinin istikrarlı olması bizim de çıkarımıza" açıklaması yaparken, Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ise, Washington yönetiminin ülkelere ticaret kuralları dikte edemeyeceğini söyledi.

Erdoğan'ın krize yönelik ticarette milli para birimlerini kullanma çağrısına ise Rusya'dan destek geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, "Rusya, Türkiye ile de milli para birimleriyle ticaret yapmak istiyor. Bu konunun üzerinde titizlikle çalışılması gerekiyor" dedi. Erdoğan, cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Çin, Rusya, İran ve Ukrayna gibi ülkelerle ticaretin milli para birimleri üzerinden yapılmasının planlandığını bildirmişti.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ABD'nin doları siyasi bir enstrüman olarak kullanmasını eleştirmişti.

SIRA BİZE DE GELEBİLİR

İtalya Başbakanlık Müsteşarı Giancarlo Giorgetti ise, ülkesinin tıpkı Türkiye gibi bir ekonomik saldırıya uğrayabileceğini söyledi. İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi de Türkiye'ye dayanışma mesajı göndermişti.
Türkiye'de olanların, Avrupa kıtasını da ilgilendirdiğini belirten Milanesi, "Türkiye'de yaşananlar, avro gibi bir para birimi kullanma konusunda hala şüpheleri bulunanlar tarafından çok dikkatlice değerlendirilmelidir" yorumunda bulunmuştu.

‘İhanet çetelerine izin vermeyeceğiz’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN