• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Dolara güven yok TL ile yürüyeceğiz’

‘Dolara güven yok TL ile yürüyeceğiz’

14.08.2018, 16:29 Güncelleme Tarihi: 14.08.2018,23:24

Tüm dünyanın dolara güvenini yitirdiğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı , “Ticaret ve iş hayatında tüm alışverişlerde kendi paramızla işlem yapılmasını sağlayacağız. TL ile yürüyeceğiz, TL’mizi güçlendireceğiz” dedi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, SETA'nın düzenlediği 'AK Parti Döneminde Türkiye'de Ekonomik Büyüme ve Kalkınma' başlıklı oturumun açılışında şunları kaydetti:

DOĞRUDAN HEDEF ALINDIK: Son 5 yıldır, doğrudan terör örgütleri ile çok farklı siyasi ve uluslararası sınama ve saldırılara maruz kalan ülkemiz, ilk defa küresel finansal sistemin en büyük oyuncusu tarafından doğrudan hedef alındı.
Özellikle 10 Ağustos'ta doğrudan para birimimiz olan TL'ye saldırı en üst düzeyden ilan edildi. Bir kez daha milletimiz, kurumlarımız, bankacılık sektörümüz başta olmak üzere tüm özel sektör paydaşlarımız çok sağlam bir duruş ortaya koydular.
Merkez Bankası ve BDDK piyasalardaki baskıyı azaltmak için gerekli tüm tedbirleri almaktadır.

GEREKLİ ADIMLARI ATMAYA DEVAM: Çok net söylemek isterim ki, serbest piyasa kuralları çerçevesinde kalarak gereken tüm piyasa araçlarını devreye sokarak adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Saldırılara karşı aksiyon adımlarımızı hayata geçirirken, reel sektör ve bankalarımıza yönelik de bir dizi tedbiri uygulamaya koyduk. Kurun en çok etkilediği reel sektörün bankalar ile kredilerinin yeniden yapılandırmalarına ilişkin çerçeve anlaşması imzalandı. Merkez Bankamız, bankaları likidite konusunda rahatlatacak çok önemli bazı uygulamaları ve kararları dün hayata geçirdi.

TL'MİZİ GÜÇLENDİRECEĞİZ: Dövizle borçlanan firmalarımıza yönelik riskleri azaltmak için ilk adımımızı atmıştık. Döviz geliri olmayan kobilerimizin dövizle borçlanmalarının önüne geçtik. Aksiyon planımız çerçevesinde önümüzdeki dönemde de firmaların döviz riskini azaltmaya yönelik gerekli düzenlemeleri de hayata geçireceğiz.
Ticaret ve iş hayatında tüm alışverişlerde kendi paramızla işlem yapılmasını sağlayacağız. TL ile yürüyeceğiz, TL'mizi güçlendireceğiz.

DOLAR GÜVEN KAYBETTİ: Dünya şunu görmektedir ki, küresel finans piyasalarında bu şekilde saldırılara, bu şekilde spekülasyonlara girişmek, tüm ülkelerin ekonomileri için potansiyel bir risktir. Yaptığımız görüşmelerde birçok ülke, dolar üzerindeki bu hareketlerin kendileri için ne kadar tedirgin edici, ne kadar tehdit edici bir durum ortaya koyduğunu dile getirmektedir.
Herkes net bir şekilde görmektedir ki, artık dolar güvenilirliğini yitirmiştir.

2 AYAKLI POLİTİKA: Cari açıkla mücadelede 2 ayaktan oluşan politikaları uygulayacağız.
Bunun birinci ayağını verimlilik oluşturuyor.
İkinci ayağını da 3+1 yeni ekonomi yaklaşımımızda belirttiğimiz harcamalara ve yatırımlara getireceğimiz disiplin oluşturuyor.
Yatırımlarımızı 'daha çok üreten Türkiye' hedefine göre önceliklendireceğiz.

KAZANACAĞIZ: Elini uzatana elimizi uzatacağız ama yumruğunu sıkana yanağımızı dönmeyeceğiz. İlk günden beri, doğrudan 81 milyonu hedef alan bu saldırı için kazanacağız diyoruz. Çünkü biz milletimize inanıyoruz.
Özel sektörümüze inanıyoruz.
Onların desteği başta olmak üzere rasyonel ve vizyoner stratejiler ile çok yakın bir zamanda hedeflerimize ulaşacağız. Yeter ki, birliğimizi, beraberliğimizi kaybetmeyelim. Nihayetinde, bu topraklarda farklı emeller için bugün üzerimize gelenlerin son umutlarını ortaya koyacağımız kenetlenmiş Türkiye fotoğrafı ile ellerinden alalım.
Sonuçta her girişimleri, bizim sakalımızı kesmek için kollarını kaybetmelerinden başka bir şey olmayacak.

YATIRIMCILARA TELEKONFERANS: Albayrak yarın küresel yatırımcılarla telekonferans sistemiyle görüşecek. Küresel yatırımcılara Türkiye'nin vereceği mesajları doğrudan iletecek, Türkiye'nin yeni ekonomik modeli hakkında bilgi verecek.
Telekonferansa ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünya genelinde 750-1000 uluslar arası yatırımcının iştirak etmesi bekleniyor.

‘Dolara güven yok TL ile yürüyeceğiz’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN