• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’in önünü açmaya talibiz

İzmir’in önünü açmaya talibiz

21.08.2018, 23:12

Genel Başkan Yardımcısı ve , Büyükşehir Belediye Başkanı ’nu kentin mega projesi Körfez Geçişiyle ilgili inisiyatif almamakla suçladı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, hükümetin hayata geçirmek istediği kentin mega projesi Körfez Geçişi ile ilgili bazı odaların başvurusu üzerine alınan yürütmeyi durdurma kararının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na çağrı yaptı. Kocaoğlu'nun bu konuda yeteri kadar inisiyatif almadığını söyleyen Dağ, "İzmir'in sorunları artık altından kalkılamayacak noktaya geldi. 1994'te İstanbul da böyleydi. Sayın Cumhurbaşkanımız belediye başkanı seçildi ve 20 yılda yapılacak işleri 4 yılda yaptı. İzmir'de Büyükşehir ve diğer CHP'li belediyeler sorunları çözmek yerine ötelemeye devam ederlerse bir süre sonra kent kilitlenir. Biz bu sorunları çözmeye ve İzmir'i önünü açmaya talibiz" dedi.

İSTİYORSA HAREKETE GEÇSİN

AK Parti'nin 6. Büyük Olağan Kongresi'nin ardından yeniden Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Dağ, Yeni Asır'ın sorularını yanıtladı. Körfez Geçişi projesinde alınan yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili "İnşallah danışıklı dövüş değildir" şeklindeki açıklamasına Kocaoğlu'ndan gelen "Bende danışıklı dövüş olmaz" cevabını değerlendiren Dağ, şöyle konuştu: "İzmir'de sadece Körfez Geçişi konusunda değil genel olarak şöyle bir durum var: Bir proje ortaya konuyor, bir yer buna açıktan karşı çıkıp, net tavır koymuyor. Ancak başka bir yer bu konuda tepki gösteriyor ve dava açıyor. Daha sonra biz bu iki tarafın da birlikte hareket ettiğine dair bir takım endişeler yaşıyoruz. O yüzden de 'İnşallah bu böyle değildir' diyoruz. Samimiyetiniz varsa netice almaya çalışmanız gerekir."

İZMİR KİLİTLENECEK

İzmir'de hem çöp, hem altyapı, hem su, hem trafik, hem de kentsel dönüşüm konusunda sorunlar olduğunu ifade eden Dağ, Büyükşehir ve CHP'li belediyelerin bu sorunları hep ötelediğini ifade etti. Meselelerin ötelenerek, görmezden gelinerek çözülemeyeceğini vurgulayan Dağ, şöyle devam etti: "Nasıl olsa bir şekilde gidiyor, nasıl olsa millet bizi seçiyor diyorlar. Öteleye öteleye bu sorunlar bir gün altından kalkılamaz hale gelecek ki o günlere doğru gidiliyor. Eğer bu sorunlar biraz daha ötelenirse İzmir kilitlenir. Biz meseleleri çözmek ve şehrin önünü açacak işler yapmak istiyoruz. Bu İstanbul'da da böyle olmuştu. 1994'te Cumhurbaşkanımız Büyükşehir Belediye Başkanı oldu ve o artık kilitlenme noktasına gelen işleri 4 yılda çözdü. Şimdi İzmir 1994'teki İstanbul'un durumuna yaklaşmış durumda. Biz bu sorunları çözmeye ve İzmir'in önünü açmaya talibiz."

BU SEÇİM FARKLI OLACAK​

İzmir'de hedeflerinin 30 ilçe ve Büyükşehir'i kazanmak olduğunu kaydeden Dağ, şöyle devam etti: "İzmir'in CHP'nin kalesi olduğu söylemi doğru değil. Biz İzmir'de 1 milyona yakın oy aldık, Türkiye'de sayı olarak en çok oy aldığımız 3. il. Burada AK Parti'ye gönül vermiş ciddi bir taban var. Ayrıca, özellikle de yerel seçimlerde AK Parti'ye oy vermek isteyen ciddi bir kitle var. Bunu sahada görüyoruz. O yüzden bu seçim çok daha farklı olacak. İzmirli hemşerilerimizin bu seçimde şehri daha çok seven ve daha çok hizmet etmek isteyen AK Parti'yi tercih edeceğinden şüphem yok."

YAPACAK İRADEMİZ VAR

"Sayın Başkan Körfez Geçişi projesini istediğini söylüyorsa inisiyatif alıp istediği projenin hayata geçmesine destek olur" diyen Dağ, "Diğer belediye başkanları ve kamuoyunu ikna edebilir. Sadece Meclis toplantısında 'Bunu yapın kardeşim' demekle olmaz. İstiyorsa CHP'li 4 belediyeyi ikna etmeli, projeye karşı çıkan odalarla görüşmeli. Bu konuda inisiyatif almıyor. Biz bu projeyi İzmir'e kazandırmak istiyoruz. Daha önce havalimanından Konak ve Sabuncubeli Tüneli'ne kadar yapacağımızı söylediğimiz büyük projeleri Sayın Meclis Başkanımız Binali Yıldırım öncülüğünde İzmir'e kazandırdık.
Bunu da yapacak irademiz var" dedi. Yürütmeyi durdurma kararının projenin tamamen durduğu anlamına gelmediğini de dile getiren Dağ, "Bu bir ön karar. Dava devam edecek. Sonuçta çıkacak kararı göreceğiz. Gerekçeli karar çıktığında ona göre hareket ederiz. Biraz zaman alacak sadece" diye konuştu.

HABER : ERHAN GÜLENÇ

FOTOĞRAFLAR : MERT ALPDÜNDAR

İzmir’in önünü açmaya talibiz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN