• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

“Komşu, 9 Eylül’ü asla unutmasın”

“Komşu, 9 Eylül’ü asla unutmasın”

22.08.2018, 23:14

Yunan yargısı, sonrası ülkesine kaçan darbecilere iltica hakkı verdi. Karara en büyük tepki ise liderinden geldi. Bu tavrın Atina’ya yakışmadığını söyleyen Bahçeli “’ın bu davranışlarla 9 Eylül’ü hatırlar hale gelmemesini temenni ederim” dedi

Yunanistan Danıştay Genel Kurulu, 15 Temmuz FETÖ darbe girişine katılan darbecilerden Süleyman Özkaynakçı için verilen iltica hakkına Yunan hükümetinin yaptığı itiraza yönelik nihai kararını açıkladı. Emsal teşkil edecek kararda, hükümetin itirazı reddedilerek, firari eski askerlere iltica hakkı tanındı. Cenevre Sözleşmesi'ne atıfta bulunulan kararda, Özkaynakçı'nın darbe girişimine katıldığına ve FETÖ üyesi olduğuna yönelik yeterli delil olmadığı ifade edildi. Kararın ardından, Özkaynakçı için seyahat belgesi temin edilebilecek. Yunanistan, askeri bir bölgede koruma altında bulunan darbecilerin 3'üne daha iltica hakkı tanımıştı.

ATİNA'YA YAKIŞMIYOR

Karara en sert tepki ise MHP lideri Devlet Bahçeli'den geldi. MHP Genel Başkanlık binasında partililerle bayramlaşan Bahçeli, "Bu Yunanistan'a yakışmayan bir tavırdır. Yunanistan'ın bu tür davranışlarla bir gün 9 Eylül'ü hatırlar hale gelmemesini temenni ederim" dedi. MHP lideri, açıklamasında "Türkiye'de her parti, parti içi meselelerini, siyasi rekabeti bir kenara bırakıp bayramı vesile addederek Türkiye'nin milli şuuru etrafında milli bekasını koruyabilecek bir anlayışa sahip olmalıdır. Türkiye'de bir yandan sistem değişikliği, bir yandan terörle mücadelede artık sona eren başarının, öbür taraftan da uluslararası ilişkilerdeki varlığımızı koruyabilecek bir dış siyasete ihtiyaç olabilecek tarzda bir arada olmanın zaruret haline geldiğini kabul etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

PAPAZ MESELESİ DEĞİL

Yıllardan beri Türkiye'ye musallat olan FETÖ, PKK ve DEAŞ'ın küresel güçlerin özel himayesi altında olduğunu belirten Bahçeli, konuşmasına şöyle devam etti: "Bir papaz uğruna Türkiye ile ilişkilerini, müttefiklik anlayışını yok farz edebilecek bir hataya düşen Trump'ın kafasında acaba ne vardır? Bu bir papaz meselesi değildir. Türkiye'ye darbe teşebbüsünün arka planında olan ABD, darbeci yoldaşlarını kurtarmak için bunu yapıyor. Şu an ABD'de kaçak olarak bulunan ve vatandaşlık hakkı vererek Türk yargısından kurtarmaya çalıştığı 200'e yakın vatan haini vardır."

“Komşu, 9 Eylül’ü asla unutmasın” haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN