• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’li belediye ‘Ata’ yı yıktı!

CHP’li belediye ‘Ata’ yı yıktı!

23.08.2018, 23:22

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka'da büyük bir skandala imza attı. Büyükşehir Belediyesi, sahildeki Nikah Sarayı'nın yanında yer alan 'Atatürk ve Kentimiz Yerel Hizmet Anıtı'nı sahil düzenlemesi nedeniyle yıktı.

KİMSEYE AÇIKLAMA YAPILMADI

Heykel götürülürken vatandaşlara açıklama yapılmadı. Önünde birçok törenin yapıldığı anıtın, kimseye bir açıklama yapılmadan yıkılması İzmirlileri isyan ettirdi. Sosyal medyada bir açıklama yaparak önümüzdeki Pazartesi heykelin yerinde eylem yapacaklarını açıklayan İzmir'in tanınmış simalarından Sancar Maruflu, "Anıt yıkılmıştır, yerle bir edilmiştir. Bu yapılan çok büyük bir ayıptır, saygısızlıktır.

DÜNYADA İLK VE TEKTİ

Karşıyakalılar bir sabah uyandığında heykeli yerinde göremediler. Dünyada ilk ve tek olan bir anıttı. Karşıyaka Belediyesi'ne sorduk bilmiyoruz dediler. 'Oradan Büyükşehir sorumlu' dediler. Büyükşehir'e soruyoruz bilgi vermiyorlar" dedi. Cumhuriyet döneminden günümüze kadar Karşıyaka'ya önemli hizmetlerde bulunmuş belediye başkanları ve meclis üyelerinin masklarının, isimlerinin yer aldığı anıt dünyada ilk ve tekti.

ANLAMLI GÜNLER KUTLANIYORDU

2005 yılında heykeltıraş Ahmet Uzun tarafından yapılan anıtın Karşıya ve İzmir için anlamının büyük olduğuna dikkat çeken Sancar Maruflu, "Anıtın önünde 9 Eylül İzmir'in kurtuluşundan, 30 Ağustos Zafer Bayramı'na kadar özel ve anlamlı günler kutlanıyordu. Yıllardır İzmir'in simgesi haline gelmiş bir anıttı. Çok güzel ve anlamlıydı. Daha da önemlisi Atatürk Heykeli'nin içinde olduğu bir anıttı. Böyle bir duyarsızlığı İzmirliler olarak kesinlikle kabul edemeyiz" şeklinde konuştu.

SOSYAL MEDYADAN BELEDİYEYE TEPKİ YAĞDI

Simge anıtın yıkılmasına sosyal medyada da tepki yağdı. Atatürk'e ve İzmir için önemli olan yöneticilere büyük saygısızlık yapıldığını belirten İzmirliler, tepkilerini göstermek için heykelin eski yerinde 27 Ağustos günü toplanacaklar. İşte sosyal medyada yer alan tepkilerden bazıları:

İlker Öztürk: Biz de onları indireceğiz. İzzet Güçeli: Yapılan iş Karşıyakamıza ve Karşıyaka insanına büyük hakarettir. Cevabı acilen verilmelidir. Böyle oldu-bittileri Karşıyaka insanı asla kabul etmez ve de ettirmez.

Özge Sunay: Rezilliğin daniskası. Bu kadar da kötüsü yapılamaz hem İzmir'e hem Karşıyaka'ya. Kınıyorum bu yapılanları ve yapanları.
Asude Barlas: Rezalet!..

Hasan Yaman: Eğer yerine daha güzelini yapmıyacaklarsa ve bunu İzmir halkına derhal açıklamazlarsa tepkimizi en üst düzeyde gösterelim.

Metin Özçiçek: Büyükşehir Belediyesi devekuşunu oynamak yerine bir açıklama yapsın hemen. Niyeti neyse anlatsın.

Hülya Bilir Türksoy: Bayramı fırsat bildilerse amaç tehlikeli demek...

Mert Uyar: İzmir ve Karşıyaka düşmanı atamalar mahvetti şehrimizi.

Emel Tunalı: Yazıklar olsun Büyükşehir Belediyesi. İzmir'e ihanetin resmidir bu!

Ayhan Oğuz: Bundan sonra artık sandıklara gitmiyoruz.

Aycan Gönenç: Eğer Karşıyakalı ile iletişim kurmayı beceremiyorlar ise bu da bir zafiyettir. Ve bunu vergi veren biri olarak eleştirmek anamın ak sütü gibi helaldir.

Hasan Altınyay: İyi uykular İzmir, iyi uykular Karşıyaka! Adamlar stadlarınızdan etti sustunuz, anıtınızı yıktı sustunuz, denizinizi doldurdu sustunuz, parklarımız anıtlarımızı yıktılar susuyorsunuz. Adamlar geçmişinizi siliyor. Burası İzmir, neredesiniz?

Uğur Küçük: 'Dürüst Başkan Cici Başkan' diye oy verilen şahsın yönettiği belediye, inşallah yerel seçimlerde İzmir bu işçi ve engelli düşmanı, İzmir'i sevmeyen ve de sahte Atatürkçü zihniyetten kurtulmuş olacak!...

CHP’li belediye ‘Ata’ yı yıktı! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN