• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Şehirler kimlik kazanıyor

Şehirler kimlik kazanıyor

24.08.2018, 23:17

Hükümet çarpık yapılaşma, gecekondulaşma, kaynak yetersizliği, hukuki sorunlar nedeniyle büyük sorunlar yaşayan şehirleri kaliteli yaşam alanlarına dönüştürmek için seferberlik başlattı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın "İnsanla şehir arasındaki ilişkiyi doğru kurmak çok önemlidir. Şehirler kentsel dönüşüm projeleriyle gecekondulardan kurtulurken şahsiyetsiz mimari ekollerin pençesine itilmemeli" vizyonuyla 200 milyarlık dönüşüm çalışması hız kazandı. Şehir içindeki atıl sanayi tesisleri şehirlerin kültür sanat hayatına katkı verecek mekanlara dönüşecek. Şehirlerin planlısağlıklı gelişimi için yeni bir şehircilik kanunu hazırlanacak. Kanunda arazi kullanımı, fiziki planlama, uygulama ve yapılaşma konularında temel ilkeler, standartlar ortaya konulacak.

10 ÖNEMLİ ADIM

Vatandaş karar verecek: Her şehre özel 2023 vizyonu oluşturulacak. Kentsel dönüşüm mevzuatı güncellenecek. Şehre ilişkin kararlarda vatandaşın fikri alınacak.

Yöresel mimariye teşvik: Yöresel malzeme seçimi, geleneksel mimari uygulamaları desteklenecek. Yöresel mimari projeleri kırsalda da tamamlanacak.

Kırsalda düzenleme: Kırsal alanda imar düzenlemesi yapılacak. Köyden mahalleye dönüşen yerlerdeki imar kaynaklı mağduriyet giderilecek. Şehirlerin kimlikleri canlandırılacak.

Ücretlerde kolaylık: Yerel yönetimlerin finansman imkanları artırılacak. Kırsal yerleşim alanlarında ruhsat, izin başvurularında ücretlerde kolaylık sağlanacak.

Ağaç envanteri: Yeni bir "yeşil kamusal alan planlama anlayışı" oluşturulacak.

Mahallelerin ağaç envanteri çıkarılacak.

Estetik ön planda: Kentsel yenileme, canlandırma projeleri desteklenecek.

Estetik, insan ve tabiatı merkeze alan projeler teşvik edilecek.

Atıl tesisten sanat merkezine: Atıl sanayi yapıları şehrin kültür sanat hayatına katkı verecek mekanlara dönüşecek.

Tasarım atölyeleri kurulacak.

Yenilikçi şehir yasası: Şehirlerin planlı ve sağlıklı bir yapıda gelişmesini sağlamak için yenilikçi bir şehir yasası hazırlanacak.

Kent bilgi sistemi: Kent bilgi sistemi ile vatandaşın hayatı kolaylaştırılacak.

Enerji, sokak aydınlatma, elektrikli şarj altyapısı gibi akıllı şehir çözümleri, yenilenebilir kaynaklar ve akıllı bina teknolojisi teşvik edilecek.

Sosyal konut projeleri: Sosyal konut projeleri kesintisiz sürecek. Terörden etkilenen bölgelerin altyapı ve üstyapısı yenilerek buraların imarı tamamlanacak.

HAZAL ATEŞ

Şehirler kimlik kazanıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN