• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Atığı tarihe gömecek yatırımda mutlu son

Atığı tarihe gömecek yatırımda mutlu son

25.08.2018, 23:16

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde başlatılan, ilk yılında ekonomiye 12 milyar TL kazanım sağlayan Sıfır Atık Projesi'nde atığı ekonomiye kazandıracak ve çevre sorunlarını tarihe gömecek aşamada sona gelindi.

İLK EV HANIMLARINA

Emine Erdoğan'ın 'uzun süredir hayalimdi' dediği ev tipi kompost makinelerin üretimi tamamlandı. Ekim'de dağıtımına başlanacak ev tipi atık feri dönüşüm makineleri ile atıklar artık evden çıkmadan dönüştürülecek. Atıklardan ekonomiye 5 milyar dolar kazandırılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ankara'da üretimine başlanan ve evdeki organik atıklardan kompost gübre üretilmesi için tasarlanan cihazlar iki seçenekli olarak kullanıma sunulacak. Tamamen yerli olan makineler, evler için küçük, işyerleri için ise daha büyük kapasiteli olacak. Dağıtımı belediyeler üzerinden yapılacak olan kompost makineler, ilk olarak pilot illerde ev hanımlarına verilecek. 20 milyon haneye dağıtılması beklenen makineler, bir milyondan fazla işyeri ve özel şirkete de kurulacak.

TÜLAY CANBOLAT

Atığı tarihe gömecek yatırımda mutlu son haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN