• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

patlamaya hazır bir bomba’

‘İdlib patlamaya hazır bir bomba’

02.09.2018, 00:33 Güncelleme Tarihi: 02.09.2018,00:35

Suriye’de son günlerde yaşanan gerginliği değerlendiren emekli , bölgede üzerinden yeni bir bölgesel çatışma hazırlandığını söyledi. ABD’nin kimyasal silah bahanesiyle İdlib’i vurma hazırlığı yaptığını söyleyen Başbuğ, “Bölgede mantar tabancası patlasa savaş çıkabilir” dedi

TOLGA TEKİN

Güvenlik ve terör uzmanı, emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, bölge ve dünyadaki gelişmelerle Türkiye'nin bu gelişmeler karşısındaki pozisyonunu Yeni Asır'a değerlendi. Suriye'de gerilimin arttığını ve Akdeniz'de daha önce 'ısınıyor' denilen suların kaynamaya başladığını ifade eden Başbuğ, Birleşmiş Milletler İngiltere Daimi Temsilcisi Karen Pierce'nin "İdlib'te kusursuz bir fırtına yaklaşıyor" açıklamasıyla yeni bölgesel bir çatışmanın altyapısının oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.

SAVAŞ ÇIKABİLİR

Dakka ve Deyrezor gibi bölgelerde terör sürmesine rağmen İdlib'in konuşulmasının normal olmadığını belirten Başbuğ, "BM ve ABD, Guta'da olduğu gibi bir şeylerin altyapısını oluşturuyor. Dolayısıyla BM'yi ABD'nin bir uydusu ve taşeronu gibi düşünürsek bunlar Amerikan ağzıyla söylenmiş sözler" dedi.

Rusya'nın, ABD ve İngiltere'nin klorgazı planını bozduğunu hatırlatan Başbuğ, "Bundan sonra ABD ve İngiltere akıllı davranırsa böyle bir hamle şansı yok. Eğer ABD gözü karartırsa böyle bir saldırıyı bahane edip füzeleri ateşleyebilirler. BM'yi de devreye sokarak hem konuyu gündemde tutuyorlar hem de beyinleri alıştırmak için algı operasyonu yapıyorlar" dedi. Böyle bir ortamda patlayacak bir mantar tabancasının bile ABD ve Rusya arasında çatışmaya dönüşebileceğini kaydeden Başbuğ, "Rusya'nın yapacağı tatbikat gerginliği yeni bir boyuta taşıyor. Yani bölgesel çatışma çıkması bir mantar tabancasının patlamasına bakıyor. Böyle bir çatışma olursa, Türkiye arabuluculuğu tercih eder. Ancak savaş büyürse Rusya, Çin ve İran ile cephe olur. Bizim için NATO falan kalmaz" dedi.

İdlib'e yönelik Esad güçlerinin güneyden yığınak yaptığını dile getiren Başbuğ, şöyle devam etti: "Ancak, Esad buraya müdahele edemez.
Çünkü Rusya izin vermez, ki 7 Eylül'deki toplantıda zannediyorum Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın da masaya yatıracağı ilk konu İdlib olacak. Ben o görüşmelerde Rusya'nın mesajı alacağını ve Esad'ı durduracağını düşünüyorum. Yani o bölgede rejimden kaynaklı çatışma olmaz. Olursa bilin ki içeride Amerika destekli provokasyon vardır."

TAŞLAR YERİNDEN OYNAR

7 Eylül'de Tahran'da Türkiye, Rusya ve İran'ın yapacağı zirvenin Suriye'de taşları yerinden oynatabileceğini vurgulayan Başbuğ, "Esad rejimi, Amerika terörü, DEAŞ ve PKK teröründen kaçan kim varsa İdlib'de toplandı. Nüfusun şu an 3-4 milyon olduğu hesaplanıyor" dedi.

BU FİLMİ DAHA ÖNCE GÖRDÜK

Daha önce ABD'nin Esed rejiminin halka kimyasal saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Suriye'yi vurduğunu ve Rus uçaklarını düşürdüğünü ancak Rusya'nın tavrıyla olayın savaşa dönüşmediğini dile getiren Başbuğ, "Geçtiğimiz günlerde İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi, durup dururken 'İdlib'te rejimin bir kimyasal saldırıda bulunacağı' iddiasında bulundu. Bu laflar boşuna söylenmez. Ardından ABD'nin Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton 'Eğer rejim böyle bir şey yaparsa karşılık veririz' dedi.

Biz aynı filmi Nisan 2018'de gördük. Kimyasal saldırı bahanesiyle Amerika, İngiltere ve Fransa tek saf oldular. Şimdi bu onun tekrarı" diye konuştu.

HEDEF TÜRKİYE

ABD'nin Haseke'deki hava savunma sistemini tamamen Türkiye'den terör örgütü PKK/PYD'ye yönelik saldırılara karşı kurduğunu söyleyen Başbuğ, "Türkiye'nin başarısıyla PKK, Kandil ve birçok noktada bitme noktasına geldi. Sincar ve Suriye'de Fırat'ın doğusunda kaldılar. Burada da biterse bölgede Amerika için oyun bitmiş olur. Bunun için teröre açıktan destek veriyorlar" ifadelerini kullandı.

İDLİB NEDEN ÖNEMLİ?

Suriye'nin kuzeybatısında bulunan İdlib, Suriye'nin sahil şehri Tarsus ve Lazkiye'nin doğusunda, Halep'in batısında başkent Şam'ın ise kuzeyinde yer alıyor. Hatay'a komşu olan İdlib, stratejik konumuyla dikkat çekiyor.
Irak'tan başlayıp Akdeniz'e uzanan bir koridor açma niyetindeki PYD bu amacını gerçekleştirmesi için İdlib'in bir bölümü almak zorunda.

‘İdlib patlamaya hazır bir bomba’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN