• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’in arkasında başka hesaplar var

İdlib’in arkasında başka hesaplar var

02.09.2018, 23:19

Ankara ve Moskova İdlib için ortak operasyon diplomasisi yürütürken, İran ve Esad rejimi de sahada farklı hesaplar yapıyor. Esad dünyaya "savaşı kazandım" mesajı vermek isterken İran da Halep-Lazkiye ticaret yolunu açma hedefinde.

TAHRAN'DA NETLEŞECEK

Türkiye, Rusya ve İran'ın gündeminde geniş yer tutan İdlib krizinde diplomatik temaslarla soruna çözüm aranıyor. Rusya ve İran'ın desteğini alan Esad rejimi, dünyaya "iç savaşı ben kazandım" mesajı verebilmek için İdlib'e operasyon fırsatı kolluyor. Ancak bölgede 12 adet gözlem noktası bulunan Türkiye'nin varlığı Esad'ın katliam yapmasını önlüyor. Esad'ın karadan saldırmak istediği operasyona Rusya'nın da havadan destek vermesi bekleniyor. Ancak devam eden diplomatik görüşmelere göre Türkiye ve Rusya'nın Esad'ı devre dışı bırakarak İdlib'e ortak operasyon yapması da gündemde. Türkiye birkaç gün önce El-Nusra'nın uzantısı Heyet Tahrir el-Şam'ı (HTŞ) terör örgütü ilan etti. Bu kararın alınması ise Türkiye ve Rusya'nın ortak operasyon ihtimalinin güçlendiği şeklinde yorumlanıyor. Ancak, İdlib'teki silahlı terör gruplarını temizleyecek ortak operasyonun yapılıp yapılmayacağı 7 Eylül tarihinde Tahran'da gerçekleşecek olan Türkiye-Rusya-İran üçlü zirvesinde netlik kazanacak. Türkiye ve Rusya'nın ortak operasyon ihtimali masadayken İran ve Esad rejiminin de İdlib'e birlikte operasyon yapmak istedikleri ifade ediliyor. Bunun arkasındaki en büyük neden olarak da Halep-Lazkiye ticaret yolunu yeniden açmak olduğuna dikkat çekiliyor. İdlib'in kontrol altına alınmasında Ruslar Lazkiye'deki üslerini güvenli hale getirme amacı güderken, Esad rejimi ise dünyaya "savaşı ben kazandım" mesajı vermek istiyor.

AMAÇLARI BELLİ

Esad rejimine karada en büyük milis desteği veren İran'ın da Halep'ten sonra İdlib'i de kontrol altına alarak Halep-Lazkiye ticaret yolunu açtırma hesabı yaptığı ifade ediliyor. Bu ticaret yolunun Suudi Arabistan'tan Halep'e kadar uzandığı, İdlib'teki silahlı grupların temizlenmesiyle Lazkiye limanına kadar yeniden açılacağına dikkat çekiliyor. İran'ın sahadaki bu hesabını gören Ankara ise İran'ın kontrolündeki Şii milislere yönelik tedbirlerini artırdı. Yani sınır ötesine gönderilen komando ve tanklar daha çok bu milislerin bulunduğu yerlerde konuşlandı.

AHMET TOPAL

İdlib’in arkasında başka hesaplar var haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN