• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Garantörler zirvesi bugün

Garantörler zirvesi bugün

06.09.2018, 23:27

Dünya kamuoyu, bugün İdlib'in kaderini tayin edecek Tahran'daki üçlü zirveye kitlendi. Rusya'nın havadan, Esad rejiminin karadan saldırdığı İdlib'in masaya yatırılacağı zirvede Ankara, askeri operasyon dışındaki seçenekleri müzakereye açacak.​ İdlib düğümünü Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin çözecek. Türkiye, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin ev sahipliğindeki zirvede İdlib'e yapılacak olası bir harekatın 3,5 milyon insan için felaket olacağını, bundan en fazla Türkiye'nin etkileneceğini bir kez daha dile getirecek.

ANA GÜNDEM İDLİB

Bölgenin terör unsurlarından temizlenmesi için sahada birebir çalışma yapılması önerilecek. Ankara'nın temasta olduğu ılımlı muhalefet üzerinden Arap unsurların silah bırakmasını temin etme, bölge dışından gelen yabancı savaşçıların ise İdlib'in dışına çıkarılarak, Suriye içindeki bir başka bölgede silahsızlandırılması önerisi de tartışılacak. Suriye'de siyasi sürece geçiş için oluşturulan Astana mutabakatının garantör ülkeleri Türkiye, Rusya ve İran arasındaki üçüncü liderler zirvesi, bugün İran'ın başkenti Tahran'da gerçekleştirilecek. Ana gündemi İdlib olacak toplantı öncesinde liderler ikili görüşmeler de yapacak. Erdoğan ve Putin'in ikili görüşmesi Suriye konusundaki birçok sorunun çözülmesi açısından kritik önem taşıyor.

ANKARA REÇETESİ

Ankara, zirve öncesinde kapsamlı bir çalışma yaptı.

Türkiye toplantıda 3 kritik konuya masaya sunacak:

İdlib ve Suriye genelinde çatışmasızlık ortamının korunması ve Astana sürecine bağlı kalınması.

Suriye rejiminin, İdlib'de sivil hassasiyetini hiçe sayan saldırılarına son verilmesi.

Dikkatler İdlib'e odaklanmışken Fırat'ın doğusundaki Suriye'ye ait enerji ve su kaynaklarının bulunduğu bölgeye yerleşen YPG unsurlarının yaratacağı risklerin bertaraf edilmesi.

HASAN AY-AHMET TOPAL

Garantörler zirvesi bugün haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN