• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Mahkemeden Brunson kararı!

Türkiye ile ABD arasında krize neden olan ajan papaz davasında karar çıktı. Savcının 10 yıl hapsini istediği Brunson hakkında mahkeme, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. İçeride yattığı süre göz önünde bulundurulan ajan papaz tahliye edildi

Mahkemeden Brunson kararı!

13.10.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 13.10.2018,09:34

METİN BURMALI / NİDA ALADAĞ / ERCAN AKGÜN / MERT ALPDÜNDAR

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson 4. kez hakim karşısına çıktı. Rahip Brunson davasında bugüne kadar dinlenen tanıklar karar aşamasında yeniden ve yüzleştirme usulü ile dinlendi. İzmir'deki, Manisa'daki ve Balıkesir'deki tanıklar telekonferans yöntemi ile mahkemeye bağlandı ve yüzleşme formatında ifade vermeleri sağlandı. Duruşmanın kilit isimlerinden biri olan Levent Kalkan iddianamedeki 15 Temmuz darbe girişimine katılan bazı FETÖ'cülerin Brunson'ın dua evinde saklandıklarını duyduğunu ve bunu Yılmaz Demircan adlı kişiden duyduğunu söylemişti.

'BEN ÖYLE DEMEDİM'

Duruşmada tanıklar yüzleştirildi. Balıkesir'den bir tanık uzaktan erişim yöntemiyle mahkemeye bağlandı. Mahkeme Yılmaz Demircan'ı çağırdı ve Levent Kalkan ile yüzleştirdi. Yılmaz Demircan mahkemede "Bu evde ben sadece Korelileri gördüm" dedi. Mahkeme başkanı ise "Hani 'FETÖ'cüler burada kalmıştı' demiştin?" diye sorunca Levent Kalkan "Sayın Başkan ben böyle bir şey söylemedim" şeklinde ilginç bir yanıt verdi. Diğer olayda Levent Kalkan önceden Brunson'ın yardımcısı olan Agit adlı teröristin PKK'nın bombacısı olduğunu ve 8 yıl eylemlere katıldığını ve bunu da bir diğer ev arkadaşı olan Volkan Sürer'den duyduğunu söylemişti. Volkan Sürer de mahkemeye getirildi. Sürer soru üzerine "Ben bombacı mombacı görmedim" dedi. PKK'lıların kilisede ağırlandığı iddiasının sahibi olan Serhat isimli tanığı önce İzmir sonra da Manisa Kilisesi'nden huzursuzluk çıkardığı gerekçesiyle kovdukları için kendisinin düşmanlık besleyerek bu ifadeleri verdiğini belirten Brunson'ın tanığı, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti. Saat 12.30 sıralarında ara verilen duruşma saat 14.00'da yeniden başladı.

TANIK MİLLİ SPORCU

Mahkemede dinlenen tanıklardan bir tanesi, daha önce verdiği ifadesini değiştirdi.
Engelli paralimpik milli tenisçi B.Ü, Tekerlekli Sandalye Tenis Milli Takımı Menajeri Diana Fowler ve onun eşinin Brunson'un rahipliğini yaptığı kiliseye gittiklerini söyleyerek, "Andrew Craig Brunson'ı tanımıyorum.
Eski tenis milli takımındaki menajerimiz ve doktor olan eşinin o kiliseye gittiğini biliyorum" dedi. B.Ü, doktor olan Fowler çiftinin yaralı PKK'lılara yardım edip etmediğini bilmediğini, kendileriyle kulüpte menejerlik de yaptığı için tanıştığını, bunun dışındaki bilgilere hakim olmadığını ifade etti.

PKK'LILARLA İLGİM YOK

Tanık B.Ü'den sonra söz alan ajan papaz Brunson, "Benim PKK'lılarla bir bağlantım yok ve hiçbir zaman olmadı. Söz konusu doktora yaralı da götürmedim. PKK'lılarla hiç tanışmadım. Böyle bir şey de mümkün değil. Ben masumum. Türkiye'yi seviyorum" diye konuştu.

10 YIL HAPİS İSTEMİ

Ardından savcı mütalaasını vermeye başladı.
Brunson hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılmasını isteyen savcı, ayrıca örgüt üyeliğinden 10 yıl hapsini istedi. Daha sonra mahkeme kararını açıklamak üzere duruşmaya bir kez daha ara verdi. Saat 16.30 sıralarında yeniden başlanan duruşmada mahkeme, Brunson'u tahliye etme kararı aldı. Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi ve ev hapsi ile yurt dışı yasağı da kaldırıldı. İçeride kaldığı süre göz önünde bulundurulan Brunson tahliye edildi.

KARISINA SARILIP AĞLADI

Mahkeme heyeti, duruşmada karar için ara verirken, bu sırada rahip Andrew Craig Brunson duygusal anlar yaşadı.
Papaz, eşi Norine Brunson'a sarılarak ağladı. Bir süre sonra kararını açıklayan mahkeme, yattığı süreyi göz önünde bulundurarak ajan papaz Brunson'ı tahliye etti. Papazın eşi ve salondaki bazı kişiler büyük sevinç yaşadı

EŞYALARINI TOPLAYIP GİTTİ

Andrew Craig Brunson, Alsancak'taki evine gidip eşyalarını topladı. Ajan papaz, eşi Norine Brunson ile birlikte Adnan Menderes Havalimanı'ndan uçağa binerek Almanya'ya gitti.

DÜNYA MEDYASI SON DAKİKA VERDİ

ABD'li ajan rahip Brunson'un tahliye edilmesi yurt dışında da anında yankı buldu. Gelişmeyi "son dakika" haber olarak duyuran BBC, "Mahkeme kararını verdi: Brunson serbest" ifadelerini kullandı.
Diğer haber kanalları da, "Brunson'ın aldığı ceza, yattığı günlere sayıldı" ifadelerine yer verildi.

Mahkemeden Brunson kararı! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA