• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sözde kilisenin tabelası artık yok!

Sözde kilisenin tabelası artık yok!

19.10.2018, 00:14

Ajan papaz ’ın tahliye edildikten sonra Amerika’ya dönmesinin ardından yıllarca üs olarak kullandığı el değiştirmişti. Kayıtlara kagir ev olarak geçen sözde kilisenin tabelası da hukuka uygun olmadığının ortaya çıkması üzerine dün apar topar söküldü

FATİH ŞENDİL

Yeni Asır'ın İzmir'de terör örgütleri adına suç işleme ve casusluk suçlarından yargılandığı davada 3 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldıktan sonra geçtiğimiz hafta serbest bırakılarak ABD'ye giden ajan papaz Andrew Brunson'la ilgili haberleri ses getirmeye devam ediyor. Gazetemizin Papaz Brunson'ın yasadışı faaliyetlerinde üs olarak kullandığı Alsancak'taki binanın kapısına 'Diriliş Kilisesi' tabelası asmasının da hukuka uygun olmadığını, buranın sadece dernek merkezi olarak gözüktüğünü ortaya koyan haberi büyük yankı uyandırdı.

APAR TOPAR SÖKÜLDÜ

İzmir Valiliği Sivil Toplum Kuruluşları Müdürlüğü, yetkililerinin söz konusu binaya 'kilise tabelası asılamayacağını sadece dernek tabelası asılabileceğini açıklamasının ardından tabela apar topar söküldü. İzmir Valiliği Sivil Toplum Kuruluşları Müdürlüğü ekipleri tarafından konuyla ilgili soruşturma başlatılırken, dernek yöneticilerinin apar topar o tabelayı yerinden söktüğü ortaya çıktı. Dernek olarak kayıtlara geçen merkeze şimdi dernek tabelası asılacağı öğrenildi.

270 BİN DOLARA SATILDI

Yeni Asır, geçtiğimiz Cumartesi günü İzmir'de terör örgütleri adına suç işlemek ve ajanlık suçlamasıyla yargılandığı davada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldıktan sonra ülkesine dönen ABD'li ajan papaz Andrew Craig Brunson'ın yasadışı faaliyetleri için üs olarak kullandığı Alsancak'taki Diriliş Kilisesi binasının kilise cemaati üyesi iki kadın tarafından 270 bin dolara satın alındığını özel haber olarak duyurdu. Bu haberin ardından konu birçok medya organı tarafından haber olarak verildi.

KAYITLARA KAGİR EV OLARAK GEÇMİŞ

Alsancak 1469 Sokak 70 numarada bulunan iki katlı binanın kayıtlarda ibadethane değil 'kagir ev' olarak geçtiği ve binada kilise açılması için herhangi bir izin alınmadığı ortaya çıktı. İzmir Valiliği Sivil Toplum Kuruluşları Müdürlüğü yetkilileri, kiliseyi faaliyete geçiren Diriliş Derneği'nin buraya dernek tabelası asabileceğini ancak kilise tabelası asamayacağını söyledi.
Yetkililer, konuyla ilgili inceleme başlatılacağını kaydetti. Yeni Asır'ın dünkü manşet haberinin ardından söz konusu binanın girişinde bulunan 'Diriliş Kilisesi' yazılı tabela kilise üyeleri tarafından sabah saatlerinde apar topar söküldü. Kilise üyelerinin buraya derneğin isminin yazdığı tabela asacağı belirtildi

MAHALLELİ GİDİŞİNDEN MEMNUN

Ajan papaz Brunson'ın ikamet ettiği ve ev hapsinde tutulduğu dönemde kaldığı Alsancak Işılay Saygın Sokak'taki komşuları da, Brunson'ın sokaklarından gitmesiyle rahatladı. Alınan yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle zor günler geçirdiklerini belirten mahalleli, Brunson'ın gidişinden memnun olduklarını söyledi.

Sözde kilisenin tabelası artık yok! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN