• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

battı

Didim Belediyesi battı

05.11.2018, 22:54

Bir inşaat firmasının açtığı tazminat davasını kaybederek 1 milyon 405 bin 565 TL ödemeye mahkum edilen ’nin 108 aracı, 49 banka hesabı ile üçüncü kişilerden alacaklarına haciz işlemi başlatılırken hizmet binası da icradan satılığa çıkarıldı

CHP Belediyeciliği Ege'de Çöktü başlıklı yazı dizimizle İzmir ve Ege Bölgesi'nde sınıfta kalan CHP'li belediyelerin 5 yıllık icraatlarını aktarmaya devam ediyoruz. Bugün de CHP'li Didim Belediyesi'ni ele aldık.
5 yılını, satış skandallarıyla gündeme gelerek dolduran Didim Belediyesi borç batağına sürüklendi. Bir inşaat firmasının açtığı tazminat davasını kaybeden Didim Belediyesi'nin 108 aracı, 49 banka hesabı ile üçüncü kişilerden alacaklarına haciz işlemi başlatılırken hizmet binası da icradan satılığa çıkarıldı. Adeta iflas bayrağını çeken CHP'li Didim Belediyesi, borçlarını ödeyemezse tüm mal varlığını kaybedecek.

İPTAL KARARI BOZULDU

Aydın'ın ilçesi Didim'de Nehirsan İnşaat, 2014 yılında belediyeden ruhsat alarak ilçede iki bloktan oluşan rezidans projesi başlattı. 30 Mart 2014'te yapılan yerel seçimlerin ardından göreve gelen Didim Belediye Başkanı CHP'li Ahmet Deniz Atabay, projenin yapı ruhsatını iptal etti. Konu, yargıya gitti. Danıştay 6. Dairesi, Didim Belediyesi'nin iptal kararını bozarken, inşaatın imar mevzuatına uygun olduğuna karar verdi.

HACİZ KARARI

Ayrıca Nehirsan İnşaat, CHP'li Didim Belediyesi hakkında, yaşadıkları mağduriyet ve bir kısım zararlarının tanzimi için dava açtı. Dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Didim Belediyesi, Nehirsan İnşaat'a 1 milyon 405 bin 565 TL ödemeye mahkum edildi. Mahkeme kararının ardından alacağını tahsil etmek isteyen Nehirsan İnşaat, ilk olarak belediyenin banka hesaplarına haciz koydurmak istedi. Ancak şirket belediyenin banka hesaplarında daha önceden rehin bulunduğunu öğrendi.
Bunun üzerine şirket avukatı Murat Sultansu başta belediyenin taşınmazları olmak üzere, 108 adet belediye hizmet aracı ve belediye binasında bulunan eşyalara haciz kararı çıkarttı.
CHP'li başkanın kötü yönetiminden dolayı borç batağına düşen Didim Belediyesi'nin, belediye sarayı icra yoluyla satılığa çıkarıldı. Atabay, borcu ödemezse Didim Belediyesi tüm mal varlığını kaybedecek. Yeni Asır'a konuşan inşaat firması Nehirsan A.Ş'nin avukatı Murat Sultansu, "Türkiye'de bir ilk olacak. Eğer borçlarını ödemezlerse belediye binasını satacağız" diye konuştu.

"KIYMET TAKDİRİ" YAPILDI

İstanbul Anadolu 6'ncı İcra Dairesi'nde daha önceden haczedilen malların değerinin düşük olmasından dolayı Aydın'daki Didim Belediye Sarayı'na "Kıymet Takdiri" yapılması için Nehirsan A.Ş'nin avukatı Murat Sultansu tarafından karar çıkarıldı. Murat Sultansu, Didim İcra Müdürü Cevdet Kara ile birlikte Ekim ayının ilk haftasında polisler eşliğinde Didim Belediyesi'ne geldi. İnşaat mühendisi, kadastro mühendisi, gayrimenkul bilirkişisi ve icra müdürü "Kıymet Takdiri" yaptı. Yetkililer, "Kıymet Takdiri"nin yapılmasının ardından belediye binasından ayrıldı.

"KILIÇDAROĞLU, BELEDİYESİNİ KURTARSIN"

Avukat Murat Sultansu, Yeni Asır'a yaptığı açıklamada, "Daha önceki mallar, alacağımız miktarı karşılamıyor. Bu yüzden inşaat mühendisi, kadastro mühendisi, gayrimenkul bilirkişisi ve icra müdürü ile belediyeye giderek Kıymet Takdiri'ni yaptık. Alacağımız miktar ödenmezse birkaç gün içinde icra yoluyla belediye hizmet binasını satışa çıkaracağız. Taşınmazların üzerinde haciz var. Borcumuzu almak için her türlü yasal hakkımızı kullanacağız.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'ülkede kriz var' diye açıklamalar yapıyor. Kılıçdaroğlu bu tür açıklamalar yapacağına icradan satılık olan Didim Belediyesi'ni kurtarsın" dedi.

Didim Belediyesi battı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN