• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

, okullara destek değil köstek oluyor!

CHP, okullara destek değil köstek oluyor!

08.11.2018, 23:10

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin 13 ilçede okul yaptırdığı yönündeki sözlerinin doğru olmadığının tespit edilmesinin ardından bir skandal daha ortaya çıktı. CHP'li Büyükşehir Belediyesi'nin, okul yaptırmadığı gibi, altyapısı olmayan kırsaldaki 413 okulda vidanjör hizmet bedeli olarak, meclis kararıyla 292 lira ücret aldığı ortaya çıktı.

YÖNETİCİLER TEPKİLİ

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin meclis kararı ile uygulamaya koyduğu, eğitim kurumlarına ücretli vidanjör hizmeti, okul yönetimlerini isyan ettirdi.
Eğitimcileri hayrete düşüren bu uygulama nedeniyle okul yönetimleri ile Büyükşehir Belediyesi Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü MUSKİ karşı karşıya geldi. Okul yöneticileri, vidanjör hizmeti bedelini ödemeyeceğini açıklayınca MUSKİ de hizmetin verilmeyeceği uyarısında bulundu. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ise, durumu ortaya koyan yazı ile, ilgili kurumlara şikayette bulundu.

"UTANÇ VERİCİ"

Yeni Asır'ın ulaştığı bir okul yöneticisi, "Belediye meclis kararı ile vidanjör hizmetinden ücret alınmaya başladı. Bu kararı duyunca çok şaşırdık. Geldiğim ilde, belediye bu hizmetleri ücretsiz veriyordu. İtiraz ettik ancak MUSKİ, yasal olarak tüm resmi kurumlardan ücret alındığını, eğitim kurumlarının da buna dahil olduğunu söyledi. Bu eğitim adına utanç verici bir durumdur.
Dünyanın her yerinde eğitim hizmeti ve buna benzer hizmetler ücretsizdir. Bu uygulama yanlıştır. Büyükşehir Belediyesi bu uygulamadan vazgeçmelidir. Araştırma yaptık. Özel sektör, eğitim kurumu olmamız dolayısıyla belediyeden çok daha düşük ücrete hizmet vereceğini açıkladı. Biz de onlara yaptırmaya başladık" dedi.

'ÖĞRENCİLERİN HARÇLIĞINA GÖZ DİKTİ'

Yeni Asır'a açıklama yapan Muğla Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Önder Uçak, Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin öğrencilerin cep harçlıklarına göz diktiğini söyledi.
Uçak, "Büyükşehir Belediyesi'nin alt yapı hizmetini götürmediği bölgelerde, kanalizasyon sistemi olmadığından oralarda halen foseptik bulunuyor. Bu bölgelerdeki okullarımız, foseptik temizleme ücreti veriyor. Okullarımızın bu tür giderleri, Okul Aile Birliği bütçesi ile karşılanıyor. Belediye, bırakın katkıyı, okulun öğrencileri için harcayacağı parasını alıyor" dedi.

VURAL EFECİK

CHP, okullara destek değil köstek oluyor! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN