• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Muğla’da milyonluk vurgun:

Muğla’da milyonluk vurgun: Kent Kart

08.11.2018, 21:02

Büyükşehir Belediye Başkanı , para tahsilat işini bir şirkete verdi. Yaklaşık 10 yıl tahsilat yapan şirketin, paraları 1 ay hesabında tuttuğu ve minibüsçülere ödemeyi geciktirerek haksız kazanç elde ettiği ortaya çıktı

ADEM ÜLKER

CHP Belediyeciliği Ege'de Çöktü başlıklı yazı dizimizle İzmir ve Ege Bölgesi'nde sınıfta kalan CHP'li belediyelerin 5 yıllık icraatlarını aktarmaya devam ediyoruz. Skandallarla dolu bir 5 yılı geride bırakan CHP'li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, geçtiğimiz günlerde Kent Kart Davası'ndan hakim karşısına çıktı.

BAŞKAN YARGILANIYOR

Gürün'ün, Kent Kart para toplama işini 10 yıl önce bir şirkete verdiği, şirketin paraları 1 ay hesabında tutarak haksız kazanç sağladığı müfettişler tarafından 2016'da ortaya çıkarıldı. Kent Kart'la devletin yılda en az 2.5 milyon lira zarar uğratıldığı öne sürüldü.
Muğla Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma araçlarında araç takip ve elektronik kart sistemi kurulması işini, yasaya göre ihale yapması gerekirken, encümen kararıyla Kentkart Marmara Elektronik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne verdi. Usulsüzlük iddiaları üzerine 2016'da görevlendirilen mülkiye müfettişleri, işlemin hukuka aykırı olduğunu belirterek, aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün de bulunduğu 5'i encümen üyesi 15 kişi hakkında soruşturma izni istedi.
Ancak Gürün ve diğer şüpheliler, talebe yerel mahkemelerde itiraz edince dosya Danıştay'a gönderildi. Danıştay 1. Dairesi, Gürün ve 5'i encümen üyesi 8 şüpheli hakkında soruşturma izni verdi.

KAMU ZARARA UĞRADI

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz'un talimatıyla başlatılan soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. İddianamede 9 şüpheli hakkında, "Görevi kötüye kullanmak"tan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İddianame, Muğla 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.
Sanıklar, toplu taşıma araçlarında, 2008'den itibaren araç takip sistemi kurulması ve elektronik kart kullanılarak ücret tahsilinin ihale yapılmaksızın, encümen kararıyla Kentkart Marmara Elektronik Şirketi'ne vermek, sözleşmeyi ihalesiz uzatmak ve firma tarafından tahsil edilen taşıma ücretlerinin mevzuata aykırı olarak firmanın hesabında tutulmasına ve geç yatırılmasına sebep olmakla suçlanıyor.
Sanıklar devleti yılda yaklaşık 2.5 milyondan tam 8 yıl zarara uğratmakla itham ediliyor.

FETÖ GAZETELERİNE İLAN

İçişleri Bakanlığı tarafından takip altına alınan belediyeler arasında bulunan Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Osman Gürün hakkında, 17 - 25 Aralık sonrası FETÖ'nün gazetelerine verdiği en az 500 bin liralık ilanlar için de inceleme başlatıldı

Muğla’da milyonluk vurgun: Kent Kart haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN