• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

O bu kuyuda

O asit bu kuyuda

09.11.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 09.11.2018, 00:09

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmayla ilgili ilk kez 'asitle eritildiği' iddiasını ve silici ekibin Türkiye'ye uçakla geldiğini yazan Yeni Asır, şok bir bilgiye daha ulaştı. Suudi yetkililer, konsolosun evinin mahzeninde bulunan su kuyusunda arama yapılmasına kesinlikle izin vermemişti. Bu kuyunun içinde gazeteci Kaşıkçı'nın öldürülmesinde kullanıldığı iddia edilen asidin bulunması nedeniyle yetkililerin arama yapılmasına izin vermediği ileri sürüldü.

GİZLİ BÖLME İDDİASI

Delil araması sırasında 20 metrelik kuyunun da aranması beklenirken, bir türlü arama izni çıkmaması kafaları karıştırmıştı. Türk yetkililerce içinde 8 metre su olan kuyunun boşaltılarak aranması ve toprağın incelenmesi istendi.
Ancak arama izni verilmeyen kuyudan, sadece su örneği alınabildi. Suudi Arabistan Başkonsolosluğu yetkililerinin kesinlikle izin vermediği kuyunun içinde Cemal Kaşıkçı'nın cesedinin yok edilip ortadan kaldırılmasında kullanılan asidin sızdırmaz bir materyal içine konularak kuyuya atıldığı ya da kuyu içinde gizli zula diye tabir edilen bir bölme içerisinde olabileceği belirtildi.

ÜÇ AYRI YERDEN KALINTILAR ÇIKTI

Kaşıkçı'nın cesetinin akıbeti halen çıkmazken, 10 Ekim'de Yeni Asır özel haber ile Kaşıkçı'nın asitle eritilip yok edildiğini açıklamıştı.
Bu haberin ardından gerek yazılı ve gerek görsel basın haberimizi tekrarlarken, ABD'li Washington Post gazetesine konuşan üst düzey bir Türk yetkili de asit iddiasından bahsetmişti.
Katar merkezli Al Jazeera televizyonu da Yeni Asır'ın asit iddiasını gündeme getirerek aynı iddiada bulunmuştu. Öte yandan Al Jazeera, konsolosun evinde asit ve özel kimyasal kalıntılarının bulunduğunu da duyurdu. Binadaki bir odada, kuyuda ve kanalizasyonda asit ile kimyasal madde bulunduğu duyuruldu.

HİDROFLORİK ASİT NEDİR?

Hidroflorik asit, hidrojen florür bileşiğinin sudaki çözeltisine verilen isimdir. Özellikle cam işleme sanayiinde kullanılır. Camı aşındırıcı etkisi olduğundan dolayı, cam şişelerde saklanamazlar.
Berrak sıvı halinde olup, HF olarak tanımlanır.
Kullanımında oldukça dikkat edilmelidir. Solunması ciddi zehirlenmelere yol açarken, cilt ile teması, derin yanıklara sebebiyet verebilir. Başka maddelerle karışım yapıldığında, kemikleri bile eritebilir.

FATİH ŞENDİL

O asit bu kuyuda haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.