• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Zeytinlikten ‘termal’ ranta

Zeytinlikten ‘termal’ ranta

09.11.2018, 00:27

Aydın Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya'nın, CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun kayınpederi Şefik Çerçioğlu ve eşi Ercan Çerçioğlu'na milyonlarca liralık imar rantı sağladığı ortaya çıktı. İşte soruşturma başlatılan rant skandalının perde arkası:

MTA tarafından 2011'de Sultanhisar Malgaçemir köyünde sıcak su sondajı yapıldı ve ortaya çıkarılan 48 derece sıcaklık değeri olan akışkan ile konut ve sera ısıtması yapılabileceği belirlendi.

550 BİN DOLARA ALINDI

2011'de Sultanhisar sınırlarını içine alan 35 bin dönümlük Malgaçmustafa - Malgaçemir jeotermal sahanın işletme hakkının devrine ilişkin ihale açıldı ve Jeotermal İşletme Ruhsatlı Sultanhisar/Malgaçmustafa-Malgaçemir sahası, 550 bin dolara belediye tarafından alındı. Sultanhisar Belediye Başkanlığı adına ruhsat düzenlendi.

30 Mart 2014 seçimlerinde ise Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çercioğlu'nun kayınpederi Şefik Çercioğlu'nun yüzde 80 ve eşi Ercan Çercioğlu'nun yüzde 3 hisse ile ortaklığı bulunan Jantsa firmasında uzun yıllar yöneticilik yapan Osman Yıldırımkaya CHP'den Sultanhisar Belediye Başkanı seçildi.

KAMU YARARI DİYEREK...

Yıldırımkaya, Kurtuluş mahallesindeki 155 Ada 32, 34, 37, 40, 43, 44, 51, 186, 187, 188, 202 ve 203 parsel nolu taşınmazların bulunduğu alanda belediye su deposu ve termal turizm tesisi alanı olarak hazırlatılan ilave değişiklik imar planlarının onanmasını gündeme aldı. Plan değişikliği gerekçesinde ise bu taşınmazların termal turizm alanı ilan edildiği ve bunda kamu yararı bulunduğu ileri sürüldü.

Bu plan değişikliği ile 'termal turizm alanı' ilan edilen parsellerin ise Yıldırımkaya'nın 15 yıl boyunca yanında çalıştığı JANTSA AŞ'nin sahibi Şefik Çerçioğlu ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun eşi Ercan Çerçioğlu'nun birlikte sahibi oldukları Nazilli Ticaret Odası'na kayıtlı Jannak şirketine ait olduğu ortaya çıktı.

HAKSIZ KAZANÇ SAĞLANDI

Çerçioğlu ailesi tarafından zeytinlik vasıflı olduğu için düşük bedelle edinilen 111 bin metrekare taşınmaz alan, CHP'li belediyece 'termal turizm alanı' ilan edilerek Yıldırımkaya tarafından Çerçioğlu'na haksız imar rantı sağlanmış oldu.

DAMLA KAYA

Zeytinlikten ‘termal’ ranta haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN