• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’cü savcıdan Pekdaş’a kalkan

FETÖ’cü savcıdan Pekdaş’a kalkan
Giriş Tarihi: 30.11.2018

Konak Belediye Başkanı ’ın yargılandığı davada ‘zimmet suçu yok’ kararı veren Manisa eski vekili ve bilirkişi avukatı ’cü çıktı. Pekdaş’ı hakkındaki suçlamalardan kurtarmaya çalışan savcı ve avukatın terör örgütü üyeliğinden meslekten ihraç edildiği öğrenildi

METİN BURMALI

Bundan 23 yıl önce CHP İzmir eski milletvekili ve avukat Sabri Ergül öncülüğünde 40'a yakın avukat, profesör ve akademisyenin takip ettiği, kamuoyunda 'Manisalı Gençler Davası' olarak bilinen olayda, 14 Manisalı gencin beraat etmesinden sonra tazminat davalarını üstlenen CHP'li Sema Pekdaş ile ilgili yeni bilgilere ulaşıldı.
Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Görevi kötüye kullanma' ve 'zimmet' suçlaması ile hakkında toplam 14 ayrı ağır ceza davası ve soruşturma dosyası bulunan Pekdaş'a soruşturma aşamasında FETÖ'cü bilirkişi ve Cumhuriyet Savcısının 'zimmet yoktur' şeklinde bilirkişi raporu ve savcılık fezlekesi düzenlediği kaydedildi.

MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİLER

Yeni Asır'ın edindiği bilgilere göre tazminat davası açan ve tahsil edilen tazminatın bir kısmının Pekdaş tarafından kendilerinden gizlendiğini iddia eden 7 mağdurun 'zimmet' suçlaması ile savcılıklara, mahkemeye ve ilgili bakanlığa dilekçe verdikleri öğrenildi. Dilekçeleri değerlendiren fezleke soruşturma savcısı Manisa eski Cumhuriyet Başsavcı vekili Murat Çimen'in bu davada hesap bilirkişisi olarak avukat Hilmi İnne'yi görevlendirdiği belirlendi.
Çimen ile İnne'nin ise geçtiğimiz aylarda FETÖ soruşturmasından meslekten ihraç edildiği öğrenildi.
Avukat İnne'nin ayrıca tutuklandığı ancak daha sonra itirafçı olarak serbest kaldığı öğrenildi.

BORÇLU ÇIKARMAYA ÇALIŞTI

7 mağdurun işkence tazminatlarından doğan paralarını 10 yıl geç almalarına neden olan Pekdaş için bilirkişi İnne'nin hazırladığı hesap raporunda sanki paraları icradan CHP'li başkan tahsil etmiş gibi gösterip, 16 yıl sonra kendisine icra vekalet ücreti yazdığı, hatta bu şekilde mağdurları borçlu çıkarmaya çalıştığı öne sürüldü. Uzmanlar ise 10 yıldan fazla süre geçmesi halinde avukatın vekalet ücreti alamayacağı hatta yasa gereği bu tür paraların dilekçe ile başvuran mağdurların banka hesabına geçtiğini vurguladı. Manisa eski Cumhuriyet Başsavcı vekili Murat Çimen'in de bu rapor doğrultusunda Pekdaş lehine 'zimmet yoktur' şeklinde hazırlanan savcılık fezlekesini onay için Ankara'daki Yüksek Hakimler'e gönderdiği ancak inceleme sonucunun hukuka uygun bulunmadığı için 'Sanıkların zimmetten yargılanmaları gerekir' görüşü ile dosyanın yetkili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği ifade edildi. İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce hazırlanan iddianamenin kabulü ile de yetkili mahkeme olan Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2,5 yıllık bir gecikme ile Pekdaş'ın zimmet suçundan yargılanmasına başlandığı öğrenildi.

KIZI DA ÖRGÜTÜN YAYIN ORGANLARINDA ÇALIŞMIŞ

FETÖ'cü savcı ve avukatın Pekdaş'ı aklamaya çalışmalarına anlam veremediklerini belirten mağdurlar ise savcılığa verdikleri şikayet dilekçelerinde, "Sema Pekdaş'ın Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun olan kızı Candan Pekdaş'ın kapatılan FETÖ'cü Taraf Gazetesi ve Cihan Haber Ajansı'nda üst düzey yönetici olarak çalışması bir tesadüf mü?" diye sordu.

FETÖ’cü savcıdan Pekdaş’a kalkan haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA