• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir’e borç bütçesi

İzmir’e borç bütçesi
Giriş Tarihi: 1.12.2018

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı 2019 bütçesinde yüksek borçlanma ihtiyacı ön plana çıktı. Buna göre Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı bütçesinde gider bütçesi 5 milyar 995 milyon lira olurken, buna karşın hedeflenen gelir bütçesi düşük olduğundan dolayı, bütçedeki net finansman açığı 893 milyon lirayı buldu. İZSU'nun 2019 gider bütçesinde de 760 milyon lira borçlanma öngörüldü. ESHOT Genel Müdürlüğü'nün bütçesinde ise 1 milyar 77 milyon liralık gider belirlendi ancak sadece 853 milyon lira gelir tespit edildi. Bu da bütçenin 224 milyon lira açık vermesi anlamına geliyor.

SABİT HARCAMALARA GİTTİ

Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Ali Kökoğuz, "Büyükşehir'in bütçesine baktığımızda, bu açık tutarının vatandaşa söz verilen, İzmirlinin ihtiyacı olan projelere değil, tüketim giderlerine, sabit harcamalara, personel maaş ödemelerine, cari faaliyetlere gideceğini görüyoruz. Bütçede açık olabilir, kredi alarak borçlanabiliriz, fakat Büyükşehir Belediyesi, İzmirlinin bu parasını akılcı yöntemlerle harcama yapamadığı için stratejik planda söz verdiği projeleri maalesef gerçekleştiremiyor" diye konuştu.

BEKLENTİLER GERÇEKLEŞMEDİ

ESHOT Genel Müdürlüğü bütçesinde de 224 milyon lira açık öngörüldüğünü ifade eden Kökoğuz, "Borçlanmanın giderek yükselip eski borçlarla dağ gibi olacağı şimdiden netleşmiştir. Kurumlarda borçlanma olağan bir ekonomik göstergedir, fakat ESHOT bütçe harcamaları, hesapsız kitapsız tüketim giderleri için yapıldığından vatandaşın beklentisi olan, gelecek yıllara yön verecek yatırımlar yapılmıyor. Bu ESHOT'un performans programında net olarak görülüyor" dedi.

SÜREKLİ AÇIK VERİYOR

"İZSU'da da başarılamayan faaliyetler var" diyen Kökoğuz, "İZSU gider bütçesinde 760 milyon lira borçlanma öngörülüyor. Üstelik 219 milyon lira mevcut eski borç ve 2019 yılı faiz ödemesi de 5 milyon 980 bin lirayı buluyor. Daha uygulamaya konulmadan açık veren bir bütçenin başarılı bir çalışma ürünü olamayacağı açıkça ortada" diye konuştu.

ERHAN GÜLENÇ

İzmir’e borç bütçesi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN