• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Askerlik düzenlemesi yolda

Askerlik düzenlemesi yolda
Giriş Tarihi: 8.12.2018

ile yapılan seçim çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu söyleyen Başkan Erdoğan, Bahçeli ile bu hafta bir araya gelebileceklerini kaydetti. “Biz ’nı bozdurmamakta kararlıyız” diyen Erdoğan, gündemdeki askerlik düzenlemesi ile ilgili ise, “Bakanlık çalışmayı tamamladığında gereken adımı atarız” dedi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da cuma namazı çıkışında yerel seçim çalışmaları ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Cumhur İttifakı çerçevesinde MHP ile yapılan çalışmaları değerlendiren Erdoğan, şöyle konuştu: "Burada birbirimize karşı olan dayanışmamız, birbirimizle geleceğe olan yürüyüşteki hassasiyetlerimiz ve bunu da tabi kıskanan bazı oluşumlar var. Bunların içerisinde her an değişik bir çok şeyler olabilir. Bunun başında ana muhalefet var, dağdaki terör örgütünü yanına alanlar var, bütün bunları anlamamak için sebep yok. Çok açık net her şey ortada. Biz bu Cumhur İttifakı'nı bozdurmamak noktasında kararlıyız." Şu anda teknik çalışmaların tamamlanma aşamasında olduğunu söyleyen Erdoğan, bu çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz MHP lideri Bahçeli ile bir araya gelebileceklerini kaydetti. Erdoğan, "Şu anda 74 belediyemizi açıkladık. Kalanları da şu anda ittifakımızın yaptığı çalışmaya göre açıklayacağız" dedi.

GEREKLİ ADIMI ATACAĞIZ

Milli Savunma Bakanlığı'nın askerlik süresini kısaltacak düzenlemesiyle ilgili de görüşleri sorulan Erdoğan, "Bana kesin neticeyi vermedikten sonra bir değerlendirme yapmam doğru olmaz. Bu işin birinci derece sorumlusu, Milli Savunma Bakanımız, genelkurmay başkanımız, kuvvet komutanlarımız çalışmayı yapacaklar. Yaptıktan sonra bize sunumlarını yapacaklar. Ve bu sunum neticesinde de uygundur, uygun değildir, bunu söyleyeceğiz. Adımı atacağız" cevabını verdi.

BAKANLIK 9 AY İÇİN ÇALIŞMA YAPIYOR

Yeni askerlik sistemi önceki gün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın başkanlık ettiği, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in yanı sıra tüm kuvvet komutanları ve bakan yardımcılarının katıldığı toplantıda ayrıntılı şekilde görüşülmüştü. Toplantıda halen 12 ay uzun dönem ve 6 ay kısa dönem olarak uygulanan zorunlu askerliğin her yükümlü için aynı sürede tamamlanması ve üzerinde en fazla durulan askerlik süresi seçeneği olarak da 9 ay seçeneğinin değerlendirildiği konuşulmuştu. Kulislerdeki iddialara göre bedelli askerlik uygulamasının kalıcı hale getirilmesine yönelik alternatif üzerinde de çalışılıyor. "Üç aylık zorunlu temel askerlik eğitiminin ardından yükümlülerin belli bir bedel karşılığında geri kalan süre için askerliği yapmış sayılmaları" seçenekler arasında.
Milli Savunma Bakanlığı yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemeye son şeklini verdikten sonra Hazine ve Maliye, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Milli Eğitim Bakanlıklarının da görüşüne sunulacak.

Askerlik düzenlemesi yolda haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN