• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Şovu bırakın işinize bakın

Şovu bırakın işinize bakın

08.12.2018, 09:06 Güncelleme Tarihi: 08.12.2018,09:12

’de tonlarca soğan dağıtan ’li belediyelere tepki çığ gibi büyüdü. Hizmetsiz kaldıklarını belirten İzmirliler, “Şov yapan değil, çalışkan başkan istiyoruz” dedi.

Stokladığı soğanları siyasi şov için vatandaşa dağıttığı için İzmirlilerin tepkisini çeken CHP'li belediyeler, yapamadığı hizmetlerle de adından söz ettirdi. CHP'li belediyelerin hizmet üretmemesinden, verdikleri sözleri tutmamasından, halktan uzak yönetim anlayışından bıktıklarını ifade eden vatandaşlar, "Şov değil hizmet istiyoruz" dedi. Stokçular yüzünden soğanın pahalılanmasının ardından siyasi şova soyunan İzmir'deki CHP'li Buca, Bornova, Menemen ve Narlıdere Belediyeleri bir günde 20 ton soğan dağıttı. Dikkat çeken bu dağıtımın ardından, bu soğanların ne kadar ve ne zaman alındığı merak konusu oldu. Bornova Belediyesi, soğanların hibe geldiğini ifade ederken, diğerleri ise cevap vermekten kaçındı. Vatandaşlar, stokçuluk oyununu fırsat bilerek yerel seçimler öncesi şov yapan belediyelere ise tepkilerini dile getirdi. Buca'nın Forbes Caddesi'nde esnaflık yapan Kadir Kaya, "Belediye, Buca'nın en işlek caddesini olan Forbes'i, Büyükşehir ile birlikte batırdı. Aylarca yapılan çalışmalar yetersiz kaldı. Kazılan yollar düzgün kapatılmadı. En son taktıkları ışıklandırma sistemi kendini aydınlatamıyor. Gerçi Buca'nın her yerinde işler böyle yürüyor. Bir yağmur yağması, trafiği kilitliyor. Yolların hali de cabası" dedi.

BORÇ ÇOK, HİZMET YOK
AK Parti Buca İlçe Başkanı Mustafa Arslan da, Buca Belediyesi'nin kötü yönetim sonucu mevcut bütçesi ile önümüzdeki 10 yılda sadece personel maaşı ve borç taksiti ödeyecek duruma geldiğini söyledi. Arslan, "Belediyeye yeni kaynaklar oluşturmak yerine, var olan kaynaklar da verimli ve doğru kullanılmamış, yatırım ve hizmetlere yönlendirilmemiştir. Diğer tarafta ise Buca'nın hayati sorunları, giderek daha da büyümüş ve Bucalının her dakika çekmek zorunda kaldığı bir çileye dönüşmüştür. Bu sorunların en başında ise trafik geliyor. Yıllardır Menderes Caddesi ile sınırlı olan yoğun trafik, artık diğer ana caddelerle birlikte, ara sokaklara kadar taşıyor. Eskiden sabah mesai başlangıcında ve akşam mesai çıkışında oluşan trafik yoğunluğu, artık günün her saati karşımıza çıkıyor. Bucalı hemşerilerimiz ve hayatını Buca'da sürdüren bizler, günümüzün en verimli zamanını trafikte bekleyerek heba ediyoruz" dedi. 500 bin nüfuslu Buca'nın sorunlar yumağı haline geldiğini belirten Arslan, "Belediye şirketi Bucamar, artık hizmet üretmek yerine belediyenin bütçesini kemiren bir yapıya dönüşmüş durumda. Buca'nın hizmet yarışına ihtiyacı var. Bize yakın veya uzak ayırımı yapmadan 500 bin insanı ile Buca'yı insanların mutlu, huzurlu ve gurur duyarak yaşadığı modern bir kent, hatta daha da ötesinde örnek bir kent yapacak bir vizyonun ortaya çıkması tek arzumuzdur. Ancak maalesef İzmir genelinde belediyelere baktığımızda; çok az hizmet üreten ama çok fazla borç yapan, sadece bugününü değil önümüzdeki 5-10 yılını da borç ipoteği altına sokmuş belediyelerin çoğunlukta olduğunu görüyoruz" diye konuştu. Şov amaçlı 10 ton soğan dağıtan CHP'li Menemen Belediyesi'nde de hizmet bakımından durum aynı... Menemen AK Parti İlçe Başkanı Muzaffer Sıtkı Yüksel, "20 yıldır Menemen'in geleceği planlanamadı. Mahallelerimiz kentsel dönüşüm beklerken, belediye şova kalkışıyor. Menemen'in borcu 100 milyon lira aşmıştır. Menemenimizin şu an elle tutulur tek yeri olan pazar yeri, yerel seçimlere üç ay kala yeniden yapım için ihale edildi. Kent merkezinde araç koyacak yer olmadığı halde pazar yeri projesinde otopark düşünülmedi. Pazar yeri konusunda acil ihtiyaç olmadığı halde karda kışta hem pazarcı esnafımız hem de vatandaşlarımız yağmura çamura teslim edildi. Bu ihale de aceleye getirildi" dedi. 42 yaşındaki esnaf Nasır Yiğit, "Menemen maalesef kendi kaderine terk edilmiş bir bölge olarak kaldı. Belediyemiz aile şirketi haline dönmüş durumda. Kaldırım taşları söküp takmaktan başka yaptıkları bir şey yok. Ne zaman yağmur yağsa, alt yapı alarm veriyor. Yazık" diye konuştu.

Egeli Sabah

Şovu bırakın işinize bakın haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN