• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Aynı filmin gösterimi

Aynı filmin Paris gösterimi
Giriş Tarihi: 9.12.2018

’da 17 Kasım’da akaryakıt zamlarına tepki olarak başlayan eylemlerde sokaklar karıştı. Sarı Yeleklilerin çağrısı ile dün ’te toplanan gruba polis sert müdahale etti. Yüzlerce göstericinin gözaltına alındığı protestoların Türkiye’de Gezi olaylarıyla aynı seyri izlemesi ise küresel güçlerin izlerini ortaya koydu

Fransa, Avrupa tarihinin en büyük ayaklanmalarından biriyle çalkalanıyor. Ülkede akaryakıt zamlarına tepki olarak başlayan Sarı Yelekliler'in eylemleri kısa sürede Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine tepki protestolarına dönüştü.
Macron yönetiminin, yaptığı akaryakıt zamlarını askıya alması ve ardından tamamen iptal etmesi ise ülkede 17 Kasım'da başlayan protestoları dindirmedi. Hükümeti hedef alan gösterilerde dün tansiyon tavan yaptı. Güvenlik güçlerinin yoğun önlemler aldığı sokaklarda göstericilere müdahale de sert oldu. Yüzlerce kişi gözaltına alındı, polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

'FRAGMANI GÖRDÜK'

Avrupa'nın gündemine oturan Paris sokaklarındaki 'Sarı Yelekliler'in' prostestoları Türkiye'nin 2013 yılında tanıklık ettiği Gezi Parkı eylemlerinden izler taşıyor. Terör ve Güvenlik Uzmanı Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, "Biz bu filmi 5 yıl önce Türkiye'de gördük, artık böyle filmlerin fragmanları bize gelmez. Halk bunun bir kalkışma hazırlığı olduğunu farketti. Bize sıçramaz, sıçraması için Soros ve adamları bir kaç deneme yaptı, mesala küçük bir kıvılcım soğandaki fiyat artışı, özellikle ABD şirketlerinin elinde olan bazı temel gıdalarda fahiş artışlarla bunları denediler, ancak tutmadı. Türk insanı böyle bir gaflete asla düşmez" dedi.

'MACRON İSTİFA' SESLERİ

Fransız hükümeti, temiz enerjiye geçişi teşvik gerekçesiyle karbon yakıtlara ek vergi kararı aldığında, sol partilerin de seçim programında bulunan çevreci vaatlerin bu denli geniş çaplı, şiddet olaylarına dönüşmesine yol açacağı beklenmiyordu.
Türkiye'de de Taksim Meydanı'nda bir kaç ağaç ile başlayan protestoların ülkenin 81 iline taşınacağı tahmin edilmiyordu.
Ancak her ikisinde de amaç aynıydı, ülkeyi karıştırmak, halkı sokağa dökmek ve hükümet istifa sesleri ile tüm cadde ve meydanları inletip halkı isyana sürüklemek.

SARI YELEK SİMGE OLDU

Fransa'da sosyal medya üzerinden başlayan imza kampanyası, kısa sürede sokağa taşan bir halk hareketine dönüştü. Kasım 2018 başında filizlenen eylemler, lokal olarak yol blokajları şeklinde kendini gösterdi.
Fransa'da her sürücünün aracında bulundurması zorunlu olan fosforlu sarı yelekler eylemlerin sembolü haline geldi. Türkiye'de Taksim Gezi Parkı'nda başlayıp tüm şehirlere sıçrayan eylemlerde ise Guy Fawkes maskesi simge olmuştu.

SOSYAL MEDYA VE DIŞ BASIN İLGİSİZ

Fransa'da Sarı Yeleklilerin eylemlerinde şiddet artarak devam ederken sosyal medyada ise eylemlere ilişkin sessizlik hakim. Gezi Parkı olayları sırasında Türkiye'den saniye saniye yayın yapan uluslararası haber ajansları, Sarı Yelekliler konusunda üç maymunu oynuyor. Fransa, Belçika ve Hollanda'yı savaş alanına çeviren eylemleri görmezden gelen BBC, CNN, Sky gibi medya organları, belgesel yayınlamayı tercih ettiler.

GEZİ İZLERİ TAŞIYOR

Sarı Yelekliler hareketini destekleyen geniş kitleler, zamların iptali, asgari ücretin artırılması, zenginler lehine iptal edildiği düşünülen 'servet vergisi'nin geri getirilmesi ve sosyal yardımların iyileştirilmesi gibi talepleri ön plana çıkarırken, aşırı sağcı gruplar göçmen politikalarının sıklaştırılması gerektiğini de gündeme taşıyor. Ayrıca Türkiye'de Gezi'de olduğu gibi hükümetin istifasının da talepler arasında yerini alması eylemdeki benzerliği gözler önüne seriyor. Fransız basınına konuşan 'Sarı Yelekliler'in sözcülerinden biri, Başbakan Edouard Philippe'in görevden alınıp yerine, eski Genelkurmay Başkanı General Pierre de Villiers'in getirilmesini istediklerini duyurmuştu.

BELÇİKA VE HOLLANDA DA KARIŞTI

Fransa'daki eylemler Belçika ve Hollanda'da da destek buldu. Belçika'da sarı yelekliler, Fransa'ya giden otoyolu set çekip kapattı. Brüksel polisi sözcüsü Ilse Van de Keere, Brüksel merkez tren istasyonu ve AB kurumlarının bulunduğu Schuman bölgesinde 50'ye yakın kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Brüksel polisi, şehir merkezi, AB Komisyonu ve AB Konseyi'nin bulunduğu Schuman bölgesinde yoğun güvenlik önlemi alırken, binaların yakınlarında bulunan sokakların girişlerini dikenli tellerle çevirdi.

Aynı filmin Paris gösterimi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN