• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Oğlumun ölümü kaza değil cinayet!’

‘Oğlumun ölümü kaza değil cinayet!’
Giriş Tarihi: 11.12.2018

Oğlunu toprağa verdikten birkaç gün sonra savcılığa gittiğini söyleyen acılı baba Bakay, “Savcı bey bana odasında göçükten önce oğlum ve arkadaşlarının fotoğraflarını gösterdi. Fotoğraflar çok karanlık ancak başlarındaki baretler sarı renkte. Fotomontaj oldukları çok belli. Savcı beye bunun nedenini sorduğumda beni hemen odadan çıkardı. O gün oğlumun kullandığını iddia etikleri baretin üzerinde bir çizik bile yok. Zaten oğlumun başı tamamen ezilmiş” diyerek belediyeyi suçladı. Bakay, “Oğlumun geri gelmeyeceğini biliyoruz. Ama suçluların ceza çekmek yerine eğlence mekanlarında boy boy resimlerini gördükçe kahroluyoruz. Tek isteğimiz adalet” dedi.

İHSAN KARATAŞ

1-Soruşturmayı yürüten savcı FETÖ'den görevden alındı
2-Çalışırken baret kullanması gereken işçilere kazadan sonra baret takıldı
3-Mesleği kaynakçılık olan Bakay ve arkadaşları, eski belediye başkanını desteklediği için ceza olarak balyozla yıkıma gönderildi

Aydın Didim'de 2015 yılında meydana gelen göçükte bir işçinin ölümü, 5 işçinin de yaralanmasıyla ilgili olarak CHP'li Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay sorumlu tutuluyor.
İçişleri Bakanlığı'nın Atabay ile 8 bürokratı hakkında 2 yıl önce soruşturma izni vermesine rağmen dava açılmaması göçükte ölen Levent Bakay'ın ailesini çileden çıkardı. 45 ay önceki göçükle ilgili korkunç detaylar ortaya çıkarken, Yeni Asır'a konuşan baba Necati Bakay, olaya bakan savcının FETÖ'den ihraç edildiğini, göçük altında kalan işçilerin baretlerinin olaydan hemen sonra başlarına geçirildiğini ve olayla ilgili İçişleri Bakanlığı'nın soruşturma izni vermesine rağmen Danıştay tarafından dosyaların bekletildiği iddia etti.

CEZA ÖLÜMLE BİTTİ

İddiaya göre, 2014 yılındaki yerel seçimlerde DSP'nin adayı olan eski belediye başkanı Mümin Kamacı'yı destekleyen 6 işçi, 2015 yılının Mart ayında Altınkum Yalı Caddesi'ndeki kaçak yapıların yıkımında belediye yönetimi tarafından görevlendirildi.
Başka birimde çalışmalarına rağmen bina yıkım işlerine verilen bu işçiler, vinç yerine balyozlarla bölgeye gönderildi. Hiçbir güvenlik önlemi alınmadan yıkımda görev alan işçilerden asıl görevi kaynakçılık olan Levent Bakay göçük altında kalarak can verdi. Cezalı işçilerden Hacı Darıcı, Bahattin Tokmak, Raşit Yıldırım, Ahmet Zengin ve Müslüm Karabulut yaralı olarak kurtarıldı.

Feci olayla ilgili 20 Eylül 2016 tarih ve 2016/415 sayılı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın raporu doğrultusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından CHP'li Başkan Atabay ile 8 kişi hakkında soruşturma izni verildi.

Ancak 2 yıldır herhangi bir dava açılmadı. Oğlunu genç yaşta toprağa veren acılı baba Necati Bakay, Atabay'ın Danıştay'a gelen dosyanın bekletildiğini iddia ederek üç çocuk sahibi oğlunun göz göre göre ölüme gönderildiğini öne sürdü. Bakay, "O dönem soruşturmayı Cumhuriyet Savcısı Ali Çatal yürüttü. Fakat olayın sorumluları olan Atabay ve bürokratlar hakkında herhangi bir işlem yapmadı. Çatal, Atabay'a yakınlığı nedeniyle dosyayı sümen altı yaptı. Zaten kendisi de Didim'den tayin olduktan sonra FETÖ'den ihraç edildi. Bu da bana Atabay'ın da FETÖ'cü olduğu düşündürüyor" dedi.

'BİZİ ÖLÜME GÖNDERDİ'

Faciadan yaralı olarak kurtulan işçilerin Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığına verdikleri ifade tutanaklarına da ulaşan Yeni Asır, olayın bir kaza değil cinayet olduğunu gün ışığına çıkardı. Göçük altındayken başlarına baret takıldığını iddia eden işçiler ifadelerinde "Seçimlerde eski belediye başkanı Mümin Kamacı'yı destekledikleri için kendilerine Atabay tarafından mobing uygulandığını, her birinin ayrı birimlerde görev yaptıkları halde Fen İşleri yıkım ekibinde görevlendirildiklerini söyledikleri öğrenildi. Ayrıca işçilerin göçük sonrasında başlarına baret takıldığını söyledikleri, Başkan Atabay'ın kendilerini göz göre göre ölüme gönderdiklerini de belirterek şikayetçi oldukları öğrenildi.

BARET KAZADAN SONRA TAKILMIŞ

Oğlunu toprağa verdikten birkaç gün sonra savcılığa gittiğini söyleyen acılı baba Bakay, "Savcı bey bana odasında göçükten önce oğlum ve arkadaşlarının fotoğraflarını gösterdi. Fotoğraflar çok karanlık ancak başlarındaki baretler sarı renkte. Fotomontaj oldukları çok belli. Savcı beye bunun nedenini sorduğumda beni hemen odadan çıkardı. O gün oğlumun kullandığını iddia etikleri baretin üzerinde bir çizik bile yok. Zaten oğlumun başı tamamen ezilmiş" diyerek belediyeyi suçladı. Bakay, "Oğlumun geri gelmeyeceğini biliyoruz. Ama suçluların ceza çekmek yerine eğlence mekanlarında boy boy resimlerini gördükçe kahroluyoruz. Tek isteğimiz adalet" dedi.

‘Oğlumun ölümü kaza değil cinayet!’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN