• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Üç koldan temizlik

Üç koldan temizlik
Giriş Tarihi: 14.12.2018

Türkiye’nin harekat sinyali, teröristlerin kontrolündeki bölgelerde yaşayan sivillerde de endişeye yol açtı. Birçok sivilin olası harekat alanlarını terk etme girişimi, ’nin silahlı kanadı ’li teröristler tarafından engelleniyor. Teröristlerin, siviller üzerinde uyguladığı baskıyla güvenli bölgelere gitmek isteyenleri cezaevine atmakla tehdit ettiği, birçok aileyi de çocuklarını zorunlu olarak silah altına alarak alıkoyduğu belirtildi. Başkan Erdoğan’ın /PYD’nin Suriye’de ABD desteğiyle yuvalandığı Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonun başlayacağını açıklamasının ardından bölgedeki hazırlıklar tamamlandı. Ülkenin dört bir yanından sınıra sevkiyat hızlanırken, Türk askerinin operasyonu Akçakale, Ceylanpınar ve Karkamış’ta 3 koldan başlatması öngörülüyor

FATİH ŞENDİL

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekata birkaç gün içinde başlıyoruz" açıklamasının ardından sınır hattının iki tarafı da hareketlendi. TSK birlikleri, sınır hattında 24 saat eli tetikte görev yaparken, Suriye tarafındaki teröristler de siviller üzerinde baskı oluşturmaya başladı. Rejim ve terör örgütlerinin baskısı nedeniyle zorunlu olarak göç eden Suriyeliler ise 'Fırat Kalkanı' ve 'Zeytin Dalı' harekatlarıyla özgürleşen bölgeler gibi Fırat'ın doğusunun da bir an önce terörden arındırılmasını istiyor.

TERÖRİSTLER PANİKTE

Fırat'ın doğusunda tamamen kontrolü sağlayan terör örgütü, diğer kanton olan Afrin'e kadar uzanmak için planlar yaptı. Fırat'ın batısına geçmek isteyen terör örgütü mensuplarının bu planı, Fırat Kalkanı Harekatı ile sonlandırıldı. Türkiye, ocak ayında ise düzenlediği, 2 ay süren Zeytin Dalı Harekatı ile örgütün kanton ilan ettiği Afrin'i özgürleştirdi. Terör örgütlerinden temizlenen Cerablus ile Afrin arasındaki bölgeye, oluşan huzur ortamı sonucu binlerce Suriyeli geri döndü.
Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları ile 4 bin kilometrekareden fazla bölgeyi teröristlerden temizleyen TSK birlikleri, terör örgütü PYD/PKK kontrolündeki Münbiç'te de ABD askerleriyle ortak devriye faaliyeti yürüttü.
Türkiye sınırının tamamının güvenli hale getirilmesi için Fırat'ın doğusundaki bölgelerin de teröristlerden arındırılacağına yönelik sıkça verilen mesajlar, Başkan Erdoğan'ın açıklamasıyla zirveye ulaştı. Bölgede terör varlığının sona erdirilmesine yönelik Türkiye'nin kararlı adımları teröristlerde paniğe yol açtı.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin eş zamanlı olarak Ceylanpınar, Aşkale ve Karkamış bölgesiden zırhlı birliklerle giriş yapılacağı belirtiliyor. Güvenlik politikaları uzmanı Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, "Bu üç koldan girmek bize çok zaman kazandıracak ve bizi daha çabuk başarıya götürecek" dedi.

SINIR HATTINDA HAZIRLIKLAR TAMAM

Fırat'ın doğusundaki Suriye topraklarına komşu Şanlıurfa ile Şırnak arasındaki sınır hattında, TSK tarafından tüm hazırlıklar tamamlandı. Sınır hattındaki hudut karakolları ile oluşturulan üs bölgelerine zırhlı araç ve personel takviyesi yapan TSK, teyakkuza geçti. Zaman zaman yapılan taciz girişimlerine karşılık veren TSK birlikleri, saldırı hazırlıklarına da anında müdahale ediyor. Öte yandan Türkiye'nin harekat sinyalini verdiği Fırat'ın doğusundaki teröristlerin de olası operasyona karşı Ayn el-Arab, Telabyad, Rasulayn ve Kamışlı'ya ulaşımın sağlandığı noktalarda hendek kazdığı öğrenildi.
Teröristlerin ayrıca dışına mayınlar döşediği kasaba ve ilçe merkezlerinde de tünel kazıp, sığınaklar oluşturduğu bildirildi.

BOMBALI SALDIRILAR BAŞLADI

Terör örgütü Başkan Erdoğan'ın açıklamasının ardından Fırat Kalkanı Harekatı ile özgürleştirilen Azez, El Bab ve Çobanbey olarak bilinen El Rai bölgelerinde bombalı saldırılar düzenledi. Öte yandan terör örgütünün eylem düzenlemek için son 2 hafta içinde bölgedeki sisli havayı da fırsat bilerek Türkiye'ye gönderdiği çok sayıda teröristin, sınır hattında yakalandığı belirtildi.

BÖLGEDE SİVİLLERE BASKI ARTTI

Türkiye'nin harekat sinyali, teröristlerin kontrolündeki bölgelerde yaşayan sivillerde de endişeye yol açtı. Birçok sivilin olası harekat alanlarını terk etme girişimi, PYD'nin silahlı kanadı YPG'li teröristler tarafından engelleniyor. Teröristlerin, siviller üzerinde uyguladığı baskıyla güvenli bölgelere gitmek isteyenleri cezaevine atmakla tehdit ettiği, birçok aileyi de çocuklarını zorunlu olarak silah altına alarak alıkoyduğu belirtildi.

Üç koldan temizlik haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN