• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ecdad için yürüdüler

Sarıkamış Harekatı’nın 104. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Türkiye Şehitleri ile Yürüyor” adlı yürüyüş, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen yaklaşık 40 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Ecdad için yürüdüler
Giriş Tarihi: 7.1.2019

Enver Paşa komutasında 104 yıl önce düzenlenen Sarıkamış Harekatı'nda Allahuekber Dağları'nda soğuktan donarak şehit düşen 90 bin Mehmetçik, 'Türkiye Şehitleri ile Yürüyor' sloganıyla düzenlenen yürüyüşle anıldı. Türkiye'nin dört bir tarafından gelen her yaştan yaklaşık 40 bin kişi, şehit düşen Mehmetçikleri anmak için Sarıkamış'ın Kızılçubuk zirvesinde buluştu. 'Asımın Nesli Asrın Yürüyüşünde' temasıyla düzenlenen yürüyüşe İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Bilim ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bölge valileri, milletvekilleri, il ve ilçe belediye başkanları, bölge komutanları, askerler, izciler, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Katılımcılara sıcak çorba ikram edildi, Türk bayrağı dağıtıldı ve şehitler için Kur'an-ı Kerim okundu.

TÜRKİYE UNUTMADI
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 81 ilde eş zamanlı düzenlediği "Sarıkamış Türkiye Şehitleri ile Yürüyor" etkinliklerine katılım yoğun oldu. İzmir Güzelbahçe'de gaziler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş Atatürk Mahallesi'nde bulunan Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi. 7'den 70'e vatandaşların iştirak ettiği yürüyüşte 103 metre uzunluğunda Türk bayrağı taşındı. Yalı Mahallesi'ndeki Şehitler Anıtı'na kadar yürüyen vatandaşlar anıta karanfil bıraktı. Uşak'ta da 15 Temmuz Şehitler Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanan vatandaşlar, Türk bayrakları ile Şekerevleri Şehitliği'ne kadar yürüdü. Yürüyüşün ardından Sarıkamış Harekatı ile ilgili sinevizyon gösterisi yapıldı, şiirler okundu, dualar edildi. Denizli'de ise 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'nda toplanıldı ve Denizli Valiliği'ne kadar yüründü. Yürüyüş sırasında öğrenciler, 50 metrelik Türk bayrağı açtı. Aydın'da, Mimar Sinan Spor Salonu önünde toplanan vatandaşlar, Türk bayrakları eşliğinde Kemer Mezarlığı Şehitliği'ne yürüdü. Yürüyüşte Efe kıyafetleri giyen öğrenciler de yer aldı. İstiklal Marşı okundu, şehitler için dua okundu, şehit mezarlarına karanfil bırakıldı. Manisa'da ise 19 Mayıs Stadyumu önünde Şehzadeler Mehter Takımı eşliğinde başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı'nda son buldu. Yürüyüşe katılan öğrenciler 104 metre uzunluğundaki Türk bayrağını yaklaşık 2 kilometre taşıdı.

Cüneyt HASÇELİK -Mehmet KAVAS

Ecdad için yürüdüler haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA